Kosova-Portekiz iş forumu düzenlendi

Başkent Priştine’de, Kosova-Portekiz İş Forumu düzenlendi.

Dışişleri Bakanı Donika Gërvalla, Kosova’nın tarım-kültür sektöründeki yatırımlar için çok iyi bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.
Portekizli işletmeleri Kosova’ya gelip yatırım yapmaya davet eden Gervalla, “İki ülke son yıllarda çok büyük ilerleme kaydetti.
Kosova, özellikle hukukun üstünlüğü, şeffaflık ve iyi yönetim konusundaki çabalarıyla kendisini bölgede güvenilir bir ortak olarak kanıtlamıştır. Bu ilerlemeler, Kosova’nın dünyada en hızlı ilerleme kaydeden demokratik devletlerden biri olarak derecelendirilmesiyle uluslararası düzeyde kabul görmüştür” dedi.

Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Saranda Bogujevci, parlamento düzeyinde Kosova ile Portekiz arasında dostluğun temellerinin atıldığını söyledi. Bogujevci, “Sevgili dostlarımız ve ortaklarımız Portekiz ile bu yeni yolculuğa başlamaktan ve birlikte ortak bir ekonomik ilerlemeye doğru yola çıkmaktan mutluluk duyuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Portekiz Parlamentosu Başkan Yardımcısı Marcos Perestrello ise, “Kosova’daki savaş, bu ülke için savaşan barışı koruma gücü olan Portekiz ordusunu bu ülkeye getirdi. Bu, ülkeler arasındaki dostluğun başlangıcıydı ve Portekiz, Kosova’yı tanıyan ilk ülkelerden biriydi. O zamandan bu yana Avrupa-Atlantik entegrasyonuna verilen destek büyük oranda arttı. Savaştan aldığımız yaralar bizi daha da güçlendirdi ve bu yaralar bizi bir araya getirdi” ifadelerini kullandı.

Kosova Ticaret Odası Başkanı Lulzim Rafuna, bu etkinliğin her iki ülke için de çok önemli olduğuna vurgu yaparak, her iki ülkenin de
ekonomik işbirliği için yeni yollar keşfetmeye hazır olduğunu kaydetti.

Kosova-Portekiz İş Forumu çerçevesinde üç işbirliği anlaşması imzalandı.

kosovaport

Read Previous

Almanya, EURO 2024’te son 16 turuna yükselmeyi garantiledi

Read Next

İsrail ordusunun alıkoyduğu gazeteci, Filistinlilerin maruz kaldığı işkenceyi anlattı