Kosova polisi kuzeydeki protestolara yönelik önlemlerini arttırdı

Kosova kurumlarında Sırpları temsil eden Sırp Listesi Partisi, Sırp çoğunluklu  kuzeydeki belediyelerde protesto gösterileri düzenleyeceği yönünde yaptığı duyurularının ardından, Kosova Polisi  barışçıl protesto eylemlerinin  olaysız geçmesi için önlem aldı.

Yapılan  yazılı açıklamada, polisin,  resmi görevleri ve yasal yetkileri uyarınca sürekli olarak güvenliğin sağlanması, asayişi ve kamu barışının sağlanması için çaba harcadığı belirtildi.

Polis, Kuzey Mitroviça’daki gelişmeler de dahil olmak üzere, ülke genelindeki durum ve gelişmelere uygun olarak  tedbirler almakta olduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Bugün  protesto eylemlerinin  düzenlenmesine ilişkin bilgi ve uyarılara dayanarak, Kosova Polisi, resmi görevi esasınca  barışçıl protesto yoluyla halka açık toplantı yapma hakkını tanıyarak, operasyonel planlamasını yaptı. Plan, protestoların sorunsuz ve olaysız ilerlemesini, nizam ve kamu güvenliğinin korunmasının yanı sıra Kosova Cumhuriyeti anayasal düzeninin korunmasını sağlamak için operasyonel  önlemlerinin alınmasını öngörüyor” denildi.

Kosovaport

Read Previous

Kosova-Sırbistan geriliminde AB ve ABD’nin girişimleri sonuç vermedi

Read Next

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev Belgrad’da