Kosova polisi kuzeydeki belediye binalarını koruyor

Kosova’nın kuzeyinde dün Kosova Polisi ile yerel Sırp grupları arasında çıkan çatışmaların ardından bugün Sırpların çoğunlukta olduğu Kosova’nın kuzeyinde durum sakin.

Kuzeydeki Sırp beldiyeleri olarak bilinen Leposaviç, Zveçan ve Zubin Potok Belediyesi binasının yakınında Kosova Polisinin varlığının olduğu, ayrıca binaların içinde polislerin görev yaptığı öğrenildi.

Leposaviç Belediye binasının önüne, Kosova Polisi özel birimlerine ait yaklaşık 20 kişilik üç polis aracı yerleştirildi.

Belediye binası civarında, belediye binası önüne bir gün önce dökülen çakılın da kaldırıldığı   görüldü.

Bu belediyede durumun sakin olduğu, dükkan ve restoranların açılmasıyla durumun normale döndüğü bildirildi.

26 Mayıs’ta Kosova Polisi, Zveçan’ın üç yeni Arnavut belediye başkanı Zubin Potok ve Leposaviç’in belediye binalarına girmesine yardımcı oldu. Bu binalar daha önce Sırp paralel kurumları tarafından kullanılıyordu.

Bu eyleme, polisle çatışan yerel Sırp grupları karşı çıktı. Güvenlik yetkilileri ses bombası ve göz yaşartıcı gaz kullanırken, yerel Sırplar güvenlik güçlerine  taş attı.

Çok sayıda polis arabası yakılırken en az beş polis yaralandı.

Uluslararası faktör, yeni belediye başkanlarının kuzeydeki belediyelerde göreve başlamasını  “zorla giriş” olarak nitelendirerek Priştine’nin eylemlerini kınadı.

Ancak Kosovalı yetkililer, Kosova Polisinin görevini yaptığını hatırlastarak, Sırbistan’ı ve “yasadışı yapıları ve suç çetelerini” yaratılan durumdan sorumlu tuttu.

ABD, bu tür eylemlerin Kosova ile ikili ilişkilerde “sonuçlara” yol açacağı konusunda uyardı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Türkiye’den Yunanistan’a yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 4 kişi yakalandı

Read Next

Saraybosna’daki Gazi Hüsrev Bey Medresesi 473’üncü mezunlarını verdi