Kosova, OPEC ile 40 milyon dolarlık anlaşma imzaladı

Kosova Maliye Bakanı Hekuran Murati ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC Genel Müdürü Abdulhamid Alkhalifa, kalkınma politikalarının finansmanı için 40 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.

Kosova Maliye Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, söz konusu anlaşmanın,  hükümetin 2021-2025 dönemi için mali şeffaflık, özel sektöre destek ve enerji geçişini içeren önceliklerini desteklediği açıklandı.

OPEC ile yapılan anlaşmanın, Kamu Finansmanı  ve Sürdürülebilir Büyüme için Kalkınma Politikalarının Desteklenmesi için Dünya Bankası ile hazırlanan reformların devamı niteliğinde olduğu açıklandı.

Bu vesileyle, Bakan Murati, bu program tarafından desteklenen reformların, stratejimizin sağlam mali temellere dayandığını ve uzun vadeli kalkınma işlevi gördüğünü teyit ederek, Yönetim Programının uygulanmasına olan bağlılığı bir kez daha teyit ettiğini söyledi.

OPEC Fonu Genel Müdürü Dr. Alkhalifa, Kosova Hükümeti ile ortaklığa övgüde bulundu ve programın pandemi sonrası toparlanmayı, özel sektörün gelişmesini ve Kosova’nın uzun vadeli kalkınmasına paralel olarak yeşil bir ekonomiye geçişi teşvik etmeyi amaçladığını vurguladı.

Kosovaport

Read Previous

Karadağ’dan yatırım daveti

Read Next

Yunanistan, anlaşmaları ihlal edip adaları silahlandırdığını gizlemiyor