Kosova nüfusu 400 bin kişi azaldı

Sürdürülebilir Kalkınma Konseyi, Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu (UNFPA) ile işbirliği içinde Kosova’nın Sonsuz Fırsatlar Dünyasında Demografik Perspektifi hakkında  yuvarlak masa toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Kosova Meclis Başkanı Glauk Konjufca, Kosova nüfusunun yaşlanıyor olması nedeniyle endişelerini dile getirdi.

Nüfus sayımının yapıldığı 1981 yılından bu yana Kosova’nın 400 bin daha az nüfusu sahip olduğunu kaydeden Konjufca, Kosova nüfusunun 1 miyom 200 bin ‘e düşmesi beklenen 2060 yılında  bu sonuca izin verilmemesi gerektiği görüşünü savundu.

“Kosova’nın sahip olduğu en önemli varlıklardan biri nüfusu, özellikle de gençliğidir. Ama aynı zamanda bir şeyin farkında olmalıyız. Bunu otomatik olarak söylüyoruz, Kosova için en önemli varlık gençliktir. Ama aynı zamanda Kosova’da her yıl daha az genç olduğunu da hesaba katmalıyız ve bunu aklımızda tutacağız. Çünkü Kosova çok genç dediğimizde, bunu belli bir memnuniyetle söylüyoruz ve bana öyle geliyor ki gönül rahatlığı yerine endişe içinde olması gereklidir. Geçen her yıl için Kosova’da  daha az genç var.  Devletler nüfuslarını korumaya çalışırlar. Kosova da  bunu yapmaya çalışıyor.” Şeklinde konuşan Konjufca,  Kosova’nın 1981 yılından buy ana 400 bin daha az nüfusu olduğunu hatırlattı.

Kosova’nın  Avrupa’da en yüksek doğum oranına sahip ülke olduğuna işaret eden Konjufca, “Bu bize gerçekte ne olduğunu gösteriyor. Bunun gibi ulusal ve kapsamlı bir plan yapmak için tüm kurumlarımızın seferber edilmesinin odak noktası bu olmalıdır, bu yüzden son sayımın yapıldığı ve Kosova’nın yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olduğu 1981 yılından bahsediyorum ve bugün yaklaşık tahminlere göre 1,6 milyon veya 1,7 civarında bir yerde olduğu söyleniyor.”dedi.

Konjufca, bu trendin aynı şekilde devam etmesi durumunda 2060 yılında Kosova’da nüfusun  1,2 milyona düşmesinin beklendiğine dikkat çekti. Konjufca “bu olmamalı” ifadesini kullandı.

Kosovaport

Read Previous

Sırp Listesi Kosova’Daki belediye seçimlerine katılmayacak

Read Next

İTO Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Şekib Avdagiç yeniden seçildi