Kosova nüfus sayımına hazırlanıyor

Kosova İstatistik Ajansı (ASK), Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) desteğiyle, gelecek yıl nüfus sayımının olabildiğince profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi için 11 Kasım’a kadar sürecek olan “Nüfus Sayımı Haftası 2023” konferansını düzenledi.

Kosova İstatistik Ajansı İcar Müdürü  Ilir Berisha, Kosova’da Nüfus Sayım Haftası’nın 8-11 Kasım tarihleri ​​arasında gerçekleştirileceğini söyledi. Berisha, konferansın başlıca amacının, yerel, bölgesel ve uluslararası etmenlerle, kayıt sürecinin önemi, metodolojisi ve uygulama yaklaşımları, modelleri ve en iyi devlet uygulamalarını tartışmak olduğunu belirtti.

Konferansın çalışmalarına katılan Kosova  Başbakan Albin Kurti, nüfus sayımının vatandaşlar için en iyi politikaların yönlendirilmesini sağladığını söyledi. Nüfus sayımın, daha yüksek düzeyde şeffaflık ve hesap verebilirliğin sağlanmasına yardımcı olduğu  ve aynı zamanda uzun vadeli planlama ve sosyal-ekonomik gelişmelerin tahmin edilmesi için bir referans noktası olduğuna işaret eden Kurti, nüfus sayımı kapsamında toplanacak verilerin uzun vadeli planlama için bir referans noktası olduğunu da sözlerine ekledi.

Kosovaport

Read Previous

Ana muhalefet lideri Mickoski’den “%20” açıklaması

Read Next

Hırvatistan’da 44. Interliber Uluslararası Kitap Fuarı başladı