Kosova muhalefetinden AB planı açıklamaları

Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç arasında Brüksel’de gerçekleşen görüşmenin sona ermesinin ardından Kosova’daki muhalefet parti liderleri farklı değerlendirmelerde bulundu.

Ana muhalefet Kosova DemokratiK Partisi ( PDK) Genel Başkanı Memli Krasniqi Brüksel’deki gelişmeleri yorumlayarak, Fransız-Alman planının kabulüyle, Kosova’nın tanınmayı kaybettiğini ve Sırp Belediyeler Birliği kazandığını belirtti.

“Uyardığımız nokta gerçekleşti. Koşullar ve tutumlar, Başbakan Kurti’nin kişisel çıkarları ve iktidar hırsları karşısında eridi. Kosova tanınmayı kaybetti ve Sırp belediyeler Birliği kazandı. Yüksek sesle ve net bir şekilde söylenmelidir: Avrupa teklifinin karşılıklı tanımayı Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve ülkemiz için Avrupa perspektifinin açılması için ana kriter olarak öngörmediği zaten resmi olarak açıktır” dedi.

– LDK’dan sert eleştiri

Kosova Demokratik Birliği (LDK) lideri Lumir Abdixhiku, başbakan Kurti’nin , Ortodoks Kilisesi’ne özel statü tanıması ve Sırp Belediyeler Birliği’nin hayata geçirilmesi konusunda Brüksel’de anlaştığına dikkat çekti.

LDK Genel Başkanı Abdixhiku, Avrupa Planı’nın, Başbakan Kurti tarafından Vuçiç ile görüşmesinde kabul edilmesinin ardından gösterdiği tepkide, Kosova’nın tanınmadığını, Sırbistan’ın Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulması ve Sırp Kilisesi’ne özel statü de dahil olmak üzere tüm ön anlaşmaların uygulanmasına yönelik hedeflerine ulaşıldığını söyledi.

Abdixhiku, “Bu gece Brüksel’de, Kosova başbakanı Avrupa’nın Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin önerisini kabul etti. Başbakan’ın üzerinde anlaşmaya varılan ancak henüz Kosova Meclisi’ne sunulmayan bu anlaşmaya ilişkin açıklamasından, LDK’nın kamuoyuna duyurulan endişeleri doğrulandı” dedi.

– Haradinaj: Fransız-Alman Planının kabul edilmesi büyük bir başarı

Kosova’nın Geleceği İçin İttifak Partisi (AAK)genel Başkanı Ramush Haradinaj, Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić’in bugün Fransa-Almanya planının kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, anlaşmanın Kosova’nın siyasi ve güvenlik açısından normale dönen bağımsızlığının fiili bir kabulü olduğunu kaydetti.

Kosovaport

Read Previous

K. Makedonya Meclisi kabine değişikliğini onayladı

Read Next

Türkiye ekonomisi 2022’de yüzde 5,6 büyüdü