Kosova Müftüsü Tërnava, Büyükelçi Angılı’ya camilerde toplanan para yardımını teslim etti

Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tërnava, Kosova camilerinde toplanan 400 bin Euro tutarındaki yardımı, Türkiye’nin Priştine  Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı’ya teslim etti.

Kosova Müftüsü Tërnava, Türkiye’de meydana gelen depremlerin  harabeye çevirdiği bölgelere yardım amacıyla Kosovaılardan  camilerde toplanan para yardımını teslim etti.

Müftü Ternava, geçen hafta görevine başlayan Türkiye’nin Priştine Büyükelçisini karşılarak, ardından Kosova’nın depremin yol açtığı acıları  paylaştığını söyledi.

Ternava, depremzedeleri Allah’tan bağışlamasını ve mükafatlandırmasını dilediğini belirterek, yaralılara acil şifalar diledi.

“Kosova halkının Türk halkına büyük desteğini, manevi desteğini ifade etmek istiyorum. Kosova İslam Birliği, camilerde para yardımının  toplanmasını organize etti ve biz de bugün topladığımız  sembolik bir meblağ teslim ediyoruz.” Şeklinde konuşan Tërnava,  Türkiye’de depremden etkilenenlere yardım için kullanılacak Kosova camilerinde 400 bin 500 Euro toplandığını,  paranın bir banka hesabına yatırıldığını sözlerine ekledi.

Tërnava, Türkiye Hükümeti, Türkiye Diyaneti ve Türk halkının her zaman Kosova’ya yardım ettiğini, Kosova’nın yanında olduğunu ve olduğunu, orada yaşanan bu felakette elbette Kosova halkının tüm potansiyeli, kalbi ve ruhuyla yanında olduğunu belirtti.

Büyükelçi Angılı,  Kosova İslam Birliği’nin  Türkiye’deki depremden etkilenenlere yardım etme girişimi için müftüye teşekkür ederek, Kosova halkı ve devlet kurumlarının gerek maddi gerekse manevi olarak Türk halkının yanında olduğunu söyledi.

Angılı, “Kosovalı kardeşlerimiz deprem felaketinde maddi ve manevi yanımızda oldular. Allah onlardan razı olsun. Yani 17 Şubat Kosova’nın bağımsızlığının 15. yıl dönümüydü ve buna rağmen bizi unutmadılar, Yas ilan edildi. Bunun için minnettarız. Sadece Kosova’da yaşayanlar değil, diasporada yaşayan Kosovalılar da bize yardım eli uzattı” dedi.

Türkiye’nin güneyini ve Suriye’nin kuzeyini vuran yıkıcı bir depremden dört gün sonra, Kosova İslam Birliği, Kosova’daki tüm camilerde Cuma namazından sonra müminlerden  para yardımı topladı.

Kosovaport

Read Previous

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri Türkiye’ye gidecek

Read Next

Bosna Hersek Türkiye Mezunları Derneği, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım tırı gönderdi