Kosova Milletvekili Enis Kervan’dan Türkiye temasları

Kosova Milletvekili ve KDTP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Enis Kervan, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Mehmet Kemal Bozay ile görüştü.

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kosova milletvekili Enis Kervan, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Mehmet Kemal Bozay arasında 8 Ocak’ta bir görüşme gerçekleşti. Görüşmede Türkiye-Kosova ilişkileri değerlendirildi. Kervan, bu ziyaretinin partideki yeni göreve seçilmesinden sonraki ilk ziyareti olduğuna işaret etti.

Kervan görüşme sonrasında, “Kosova-Türkiye ilişkilerini de ele aldık. Kosova Cumhuriyeti’nin Avrupa Konseyi üyelik sürecinde Türkiye’nin var olan desteğinin devam etmesinin önemine vurgu yaptığım görüşmede üyelik müzakereleri hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Kosova’daki gençlere yönelik, özellikle bilişim alanında, kendilerini geliştirmeleri gerektiğini dile getiren Bozay, Kosova’nın ekonomik kalkınmasına doğrudan katkı yapmaya hazır olduklarını da bildirdi. Son olarak Bakan Yardımcısı Bozay, Kosova Türklerinin ihtiyaç ve taleplerini karşılamak üzere var olan çalışmaların son sürat devam ettiği müjdesini de verdi. Kosova’nın kadim dostu Bakan Yardımcısı Sn. Bozay’a sunmuş olduğu destek ve sıcak karşılamalarından dolayı teşekkür ederim” açıklamasında bulundu.

KOSOVA’NIN EN ÇOK İTHALAT YAPTIĞI ÜLKE TÜRKİYE

Kosova, 2023’te 5,8 milyar avro tutarında ithalat yaparken; Kosova’nın en çok ithalat yapılan ülkeler sıralamasında Türkiye ilk sırada yer aldı. 2023 yılında 5,8 milyar avroluk ithalat yapan Kosova’da Türkiye’den gerçekleşen ithalat 792 milyon avro olarak kaydedildi. İthlatta ikinci sırada Almanya, üçüncü sırada ise Çin yer alıyor. Türkiye, 2022 yılında da Kosova’nın en çok ithalat yaptığı ülke olmuştu.
kırımhaberajansı

Read Previous

Saraybosna Büyükelçiliğine Türkçe eğitim için destek talebi

Read Next

ABD: Bosnalı Sırplar ‘ulusal gün’ kutlamalarıyla suç işliyor