Kosova Meclisi’nde 2024 bütçe görüşmeleri başladı

Kosova Başbakanı Albin Kurti, hükümet tarafından öçnerilen 2024 bütçesinin ülkenin savunmasını güçlendirmeyi ve sürüdrülebilir kalkınmayı sağlamayı hedeflediğini belirtti.

2024 Bütçe görüşmelerinin başladığı Kosova Meclisi genel kurul oturumunda konuşan Başbakan Kurti,  3 milyar Euro’yu aşan2024  bütçenin tartışmasız en büyük bütçe olduğuna işaret ederek, bu bütçenin Cumhuriyetin savunmasını güçlendirmeyi, vatandaşların güvenliğini artırmayı  ve ülkenin kalkınmasını ve halkın refahını sağlamayı amaçladığını vurguladı.

2024 yılı bütçesinin görüşüldüğü meclis oturumunda detaylara yer veren Kurti,  ” savunmanın giderleri geçen yıla kıyasla yüzde 22  oranında artrıldı. Bu bütçe savunma ve güvenlik bütçesi olacak.” Ordumuzun bütçesini ikiş karına çıkaracağız. 600 asker daha ordu saflarına katacağız.” Ifadelerini kullandı.

Gelecek yıl 500 polisin daha  göreve başlayacağüın I kaydeden Kurti, 2024 yılı bütçesinin  vatandaşların ihtiyaçlarına  öncelik tanıyacağını söyledi.

“Görev süremiz boyunca ekonomiye 60 bin yeni iş yeri açıldı. İstihdam edilenlerin yarısını 25 yaş altı genç erkek ve kadınlardır. Gelecek yılın bütçesinde istihdama yönelik 29 milyon Euro ayırdık. 2024 yılı için sağlığa belediyelere ayrılan pay dahil 340 milyon Euro’nun üzerinde kaynak ayırdık. Eğitim sektörüne 370 milyon Euro destek vereceğiz.” dedi.


Kosovaport

Read Previous

Gazze Limanını ele geçirdiğini duyuran İsrail, Mavi Marmara Şehitleri Anıtı’nı yıktı

Read Next

Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Hacı, Filistin Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Zainaldin ile görüştü