Kosova Meclisi’nde 15. bağımsızlık yıldönümü töreni

Kosova’nın 17 Şubat tarihinde ilan edilen bağımsızlığının 15’inci yıldönümü vesilesiyle Kosova meclisi genel kurulunda tören düzenlendi.

Toplantı, Kosova marşının çalınmasıyla başladı.

Törene Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakan Albin Kurti ve Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj da katıldı.

Bağımsızlık günü münasebetiyle düzenlenen Meclis özel oturumunda konuşan Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova devletini baltalamak isteyenlerin yanıt olarak birleşme  ve siyasi birlikten bahsetti.  Osmani, siyasi yelpazeden devletin çıkarlarının hakim olmasını, uluslararası toplumdan ise Batı Balkan devletlerinin NATO’nun bir parçası olmasını talep etti.

Kosova Meclis Başkanı Glauk Konjufca, bağımsızlığının 15’inci yıldönümünde Kosova’nın, Sırbistan’ın burada yaptığı soykırımı asla unutmayacağını belirterek, Kosova’yı yeni bir devlet olarak tanımlasa da Kosova’nın köklerinin çok eski olduğunu vurguladı.Konjufca, “Özlediğimiz kayıp insanları, tecavüze uğrayan kadın ve erkekleri unutmuyoruz. Ama her şeyden önce, asırlık dayanıklılıkları için halkımızın önünde eğiliyoruz. Ama Sırbistan’ın kadınlarımıza ve yaşlılarımıza yaptığı soykırımı asla unutmayacağız. Yeni bir ülkeyiz ama köklerimiz eski” diye konuştu.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, Arnavutluk’un NATO, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer tüm uluslararası örgütlere üyeliği nedeniyle Kosova’ya yakın olduğunu söyledi. Kosova’nın bağımsızlığının 15’inci  yıldönümü münasebetiyle Begaj, ABD ve Avrupa Birliği’nin  (AB)  Sırbistan ile diyalog taahhüdünü memnuniyetle karşıladığını  ve iki ülke arasında karşılıklı tanınma gereğini vurguladı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova Kurtuluş Ordusu’nun şanlı savaşıyla birlikte Kosova’nın bağımsız bir devlet haline geldiğini söyledi.Kosova Meclisi’nde yaptığı konuşmada Lurti,  özgürlüğün de uluslararası camianın  yardımıyla geldiğini söyledi.

Ana muhalefet lideri Kosova Demokratik Partisi (PDK) Genel Başkanı Memli Krasniqi yaptığı konuşmada, törende Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) eski liderleri Hashim Thaçi’den bahsetti. Memli Krasniqi, bağımsızlık sürecinde büyük katkıları olan  ve şu anda Lahey’de bulunan Kadri Veseli, Jakup Krasniqi, ve Rexhep Selimi’nin Meclis salonunda bulunmaları gerektiğini söyledi.

Read Previous

İsviçre’deki Türk toplumu ve Yunanistan’dan Türkiye’deki depremzedelere yardımlar sürüyor

Read Next

Karadağ’dan deprem bölgesine 27 ton yardım gönderildi