Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Meclis Başkanı Glauk Konjufca ve Başbakan Albin Kurti, yayınladıkları ortak açıklamayla Sırbistan’nın, Kosova’da referandum düzenlemesi konusunda geri adım atmadı.

Cumhurbaşkanı Osmani, Meclis Başkanı Konjufca ve Başbakan Albin  Kurti,   ABD, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya Büyükelçilerinden oluşan  QUINT  grubu ile yaptıkları görüşmenin ardından yayınladıkları ortak açıklamayla, Sırbistan’ın Kosova’da  referandum düzenlenmesine izin verilmemesi kararından  vazgeçmediklerini açıkladı.

Sırbistan Kosova’da Anayasa ile ilgili referandum yapmasına izin verilmesini talep eden QUİNT ülkeleri, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Sırpların kullanacakları oyları toplamakla görevlendirilmesini öngörmekteydi.

QUİNT büyükelçileri ile  AB’nin Kosova Temsilcileri ile Kosova Cumhuriyeti kurumları temsilcisi  arasında yapılan ortak toplantın ardından yapılan açıklama, Sırbistan’ın Kosova’da referandum düzenlemesiyle ilgili koordineli ve ortak tutumu yansıtmaktadır.

Sırbistan’da Kosova Cumhuriyeti topraklarında referandum yapılmasına ilişkin QUINT temsilcileri ile yapılan ortak toplantının ardından Kosova liderleri tarafından yayınlanan ortak açıklamada, Sırbistan’ın  Kosova’da  referandum düzenlenmesine izin vermemekten vazgeçilmediği  belirtildi.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Hollanda’dan Bosnalı Sırp entitesine yaptırım açıklaması

Sonraki Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’ten Bosna Hersek’te barış ve huzurun korunması çağrısı