Kosova Kurtuluş Ordusu gazileri, EULEX karşıtı protesto düzenledi

Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) gazileri, Avrupa Birliği’nin Kosova’daki Hukukun Üstünlüğü Misyonunun (EULEX) son günlerde gazilere yönelik yaptığı gözaltı, sorgu ve ev aramalarını protesto etti.

EULEX’in başkent Priştine’nin yakınındaki genel merkezi önünde toplanan yaklaşık 100 UÇK gazisi, EULEX’in son günlerde yaptığı müdahalelerle gazileri ve şehit ailelerini rahatsız ettiği gerekçesiyle cep telefonlarını merkezin avlusuna fırlattı.

UÇK Gazi Örgütü Başkan Vekili Faton Klinaku, Lahey’deki Özel Mahkeme ve EULEX’in, eski UÇK üyeleri ve şehit ailelerini taciz ettiğini söyledi.

Kosova kurumlarının bu eylemler karşısında sessiz kaldığını belirten Klinaku, “Kosova polisinin müdahale zincirinin ilk halkası olduğu göz önüne alındığında, devletin konuyu ciddiye almasını ve polis olmadan ister Özel Savcılığından ister EULEX’ten sivillerin evlerimize girmesine izin vermemesini istiyoruz, aksi takdirde vatandaşların sürekli tepkileri olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Klinaku ayrıca Lahey’deki mahkemenin yalnızca Arnavutları yargıladığını, Sırpların Kosova Savaşı sırasında sivillere yönelik işlediği suçları yargılamadığını belirtti.

“Kosova Özel Odaları ve Özel Savcılığı” olarak bilinen Hollanda’nın Lahey kentindeki özel mahkemenin emirlerini yerine getirmekle görevli EULEX, geçen günlerde eski UÇK komutanı Rrustem Mustafa ve eski UÇK üyesi Nait Hasani’yi sorguladı, telefonlarına el koydu. Ayrıca UÇK şehitleri Fahri ve Bahri Fazliu’nun evleri de arandı.

Kosovaport

Read Previous

EUFOR’dan Bosna Hersek’te kapsamlı tatbikat

Read Next

Süleyman Baki ve Hüsrev Emin, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştü