Kosova Kültür Bakanlığı İtirazları  İnceleme Komisyonu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Priştine’de Büyük Hamam olarak bilinen Fatih Hamamı’nın  restorasyon projesini iptal etti.

Haberi doğrulayan Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Hajrullah Çeku’nun medya danışmanı Qerim Ondozi Kosova medyasına yaptığı açıklamada, TİKA’nın Priştine Belediyesi ile ortaklaşa finans ettiği hamam restorasyonu  projesini  iptal ettiğini belirtti.  Ondozi , “Bu projenin askıya alınması nedenini çok yakında kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

Priştine Büyük Hamamı’nın restorasyonu ve müzeye dönüşmesi aşamasına girmesi bekleniyordu. Bu projeye yaklaşık 1 milyon Euro yatırım yapılması öngörülüyordu.

Projenin yarısından fazlasının TİKA tarafından finanse edilmesi planlanmış ve çalışmaların Türk Hükümeti tarafından seçilecek bir şirket tarafından yapılması planlanmıştı.

Kosova haber portallarında yer alan haberlere göre, Priştine Belediyesi’nin internet sitesinde yer alan proje, kültür mirasına konu olan  Hamam’ın isminin “Fatih Hamamı Müzesi” olarak geçmesinden dolayı çok sayıda tepkiye yol açmıştı.

Kosova Anıtları Koruma Enstitüsü  3 Mart 2021’de Priştine  Hamamı dosyasının  tam da adı nedeniyle ele almayı reddettiğini duyurmuştu.

Priştine’nin Büyük Hamamı’nın restore edilmesi  projesiyle ilgili dillendirilen endişeler, Kültür Varlıkları Müfettişliğini,  projeyi gözden geçirmek için adımlar atmaya sevk etti.

TİKA,  Priştine Büyük Hamamı’nın restorasyonu için mali yardımın arkasında herhangi bir nedeni gizldiği iddialarını yalanladı.

Kosovaport

Önceki Haber

Bulgaristan AstraZeneca aşısının ilk dozunu alanlar, başka bir aşı ile ikinci doz aşı olabilecek

Sonraki Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Türkiye’ye gidiyor