Kosova, Covid-19 aşısını hala temin edemeyen üç Balkan ülkesinden biri. Kosova’ya ilk aşıların Şubat ayı içerisinde gelmesi bekleniyor.

Ancak, aşıların geleceği tarih, aşılamanın ne zaman başlayacağı ve aşılama eylem planı henüz belli değil. Mevcut Sağlık Bakanı Armend Zemaj ilk olarak, aşı temini için Pfizer/Biontech ile anlaşıldığını ve ilk aşıların söz konusu şirketten geleceğini açıklamıştı.

Ancak, Pfizer/Biontech şirtketi henüz anlaşmanın imzalanmadığını iddia edince, ilk Covid-19 aşılarının hangi şirketten geleceği muamma konusu oldu. Sağlık Bakanlığı son olarak, ilk aşıların “COVAX” aşı birliğinden geleceğini duyurdu. İlk parti aşıların, AstraZenaca’dan geleceği belirtildi. Şubat ayının sonlarına doğru, AstraZenaca’dan 100 bin 800 doz aşı temin edilecek. Hangi tarihte geleceği belli olmayan aşıların iki doz şeklinde verilmesi gerekiyor. Aşılama eylem planı henüz tam olarak açıklanmazken, mevcut Başbakan Avdullah Hoti, ilk olarak riskli kategoride bulunan 65 yaş üstü kişiler ile sağlık çalışanlarının aşılanacağını açıkladı. Diğer taraftan, aşılama sürecinin ne zaman başlayacağı belli olmayan Kosova’da, aşı olan kişilere, aşı pasaportunun verilmesi bekleniyor. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki doz aşıyı alan kişilere bunu kanıtlayan bir belge verileceği ifade edildi.

Kosovaport

Önceki Haber

Bulgaristan’da yeni aşı teslimatı yapıldı

Sonraki Haber

Üsküp Uluslararası Havalimanı’na “Müşteri Sesi” ödülü”