Bugün 27 Nisan Kosova Kayıp Kişiler Günü. Bugün düzenlenen anma etkinliklerinde ülke yetkilileri birkez daha kayıp kişilerin akıbetinin aydınlatılması çağrısında bulundular.

Kosova Kayıp Kişiler Günü vesilesiyle, Meclis Başkanı Glauk Konjufca ve Dışişleri Bakanı Donika Gervalla, Hükümet Kayıp Kişiler Komisyonu yetkilileri ve kayıp yakınları ile birlikte Kayıp Kişiler Anıtı’na çelenk bıraktılar.

Hükümet Kayıp Kişiler Komisyonu Başkanı Bajram Qerkinin burada yaptığı açıklamada, “23 yıl sonra bile akıbeti belli olmayan 1612 kişiyi unutmadık. Gözyaşları dinmeyen ve sevdiklerini hala  arayan aileleri unutmadık. Tek şansımız medyanın bize yardım edebilmesi. Uluslararası ve yerel kapsamda Brüksel bizim sorunumuzu çözemeyecek. Sırbistan sorunu çözümü için yardımcı olmuyor” dedi.

Meclis Başkanı ve Hükümet yetkilileri daha sonra Yakova’daki şehitliği ziyaret ederek, akıbeti belli olmayan kişiler için Sırbistan’ın kendi topraklarında arama izni vermeyeceğini belirterek, “bu nedenle tüm kurum ve kuruluşların Sırbistan’a yönelik baskıyı artırmaları gererkiyor” dedi.

ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ise, yazılı bir açıklama yaparak, kayıp kişilerin akıbeti için mücadele etmeye devam edeceklerini kaydetti.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Karadağ’daki okullarda bomba ihbarı yapıldı

Sonraki Haber

Rusya’nın gaz kesintisi Polonya’yı Bulgaristan’dan daha az etkileyecek