Kosova’da ana muhalefet partisi Vetëvendosje Hareketi (VV) Genel Başkanı Albin Kurti, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar’ı kabul etti.

Kosova  Anayasa Mahkemesi’nin, ülkede erken parlamento seçimlerinin 40 gün içinde yapılmasını hükmeden  kararının ardından ülkedeki durumun ele alındığı görüşmede, Kosova ile Türkiye arasındaki işbirliğin daha da derinleşmesi imkanları üzerinde duruldu.

VV tarafından yapılan yazılı açıklamada,  görüşmede, her iki tarafın da iki dost ülke arasındaki işbirliğin daha da pekiştirilmesinin ele alındığı, ayrıca  işbirliğine  devam edilmesi için tarafça hazırlık belirtildiği kaydedildi.

Görüşmede Büyükelçi Çağrı Sakar, Kosova’nın içinde bulunduğu ağır siyasi durumla birlikte,  salgınla karşı karşıya kalındığı  bu zor zamanlarında sosyal, devlet ve devletler arası dayanışmanın önemine değindi.

VV lideri Albin Kurti de görüşmede, salgınla sürekli ile karşılaşma zorluğunun yaşandığı dönmede Kosova’ya sağladığı destek ve verdiği yardımlar dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkürlerini ifade etti.

Açıklamada, görüşmede, Kosova  Anayasa Mahkemesi’nin son kararından sonra ve yeni erken seçimlerin arifesinde Kosova’daki siyasi durum hakkında da konuşulduğuna işaret edilerek, her iki tarafın  da işbirliğine ve görüşmelere  devam etmeye hazır olduklarını ifade edildi.

Görüşmede, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar’a,  Türkiye Büyükelçiliği Üçüncü Katibi  Dilara Köseoğlu eşlik etti.

Kaynak: Kosovaport.com

Önceki Haber

Rusya, Lavrov’a Bosna Hersek’te hediye edilen tarihi ikonayı iade etti

Sonraki Haber

İngiltere ve Bulgaristan arasındaki uçuşlar yeniden başladı