Kosova ile Sırbistan Normalleşme Yolunda

Sırbistan ve Kosova başbakanları enerji, su ve telekomünikasyon şebekelerine ilişkin tartışmalı noktaları gideren anlaşmalara da imza attılar.

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ve Kosovalı mevkidaşı İsa Mustafa, Brüksel’de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin hakemliğinde görüştü. Pazarlıklar sonunda ilişkilerin normalleşmesini sağlayacak dört önemli anlaşmaya imza atıldı.

Taraflar arasında imzalanan anlaşmaların en önemlisi Kosova’daki Sırp azınlığı ilgilendiriyor. Kosova’nın kuzeyinde yaklaşık 50 bin kadar Sırp yaşıyor. Sırp devlet televizyonu RTS’ye konuşan Başbakan Vuçiç, “Kosovalı Sırplar için kapsamlı haklar elde ettiklerini, eve iyi anlaşmalarla döndüklerini” söyledi.

Sırbistan ve Kosova başbakanları enerji, su ve telekomünikasyon şebekelerine ilişkin tartışmalı noktaları gideren anlaşmalara da imza attılar. Mitroviça şehrini ikiye bölen İbar Nehri üzerindeki köprüye Sırplarca yerleştirilen barikatların 14 Ekim’de kaldırılması konusunda uzlaşmaya varıldı.

BELEDİYELER BİRLİĞİNİN KURULMASI

Kosova’da, Sırpların çoğunlukta olduğu belediyeleri bir çatı altında toplayacak olan Sırp Belediyeler Birliği kurulması ana muhalefetin en çok eleştirdiği konulardan biri. Kosova’nın topraklarındaki Sırplara bu hakkı vermesinin Sırbistan’daki Arnavutların çoğunlukta olduğu Preşova vadisinde özerklik istemesine kapı açacağını iddia ediliyor.

Kosova’da muhalefeti oluşturan AAK ve Nisma partisi, Kosova’nın bölünmesine müsaade etmeyeceklerini söyleyerek, dün Brüksel’de, Kosova ve Sırbistan Başbakanları Sırp Belediyeler birliğinin kurulması konusunda anlaşmaya vardıkları taktirde büyük bir protesto düzenleyeceklerini açıklamıştı. Kosova’da bugün ilanı yapılan gösteriler için gergin bir bekleyiş var.

SIRBİSTAN KOSOVA’YI RESMEN TANIDI

İki ülke arasında yapılan anlaşmaların metinlerinde Kosova Cumhuriyeti tanımlamasının yapılmasına dikkat çeken Sırbistan eski Dışişleri Bakanı, Sırbistan’ın Kosova’yı resmen tanıdığını söyledi.

 

Dünya Bülteni

Read Previous

Almanya’da Göçmenlere Çirkin Saldırı

Read Next

Batı Balkan Zirvesi Başlıyor

2 Comments

  • I’m writing on this topic these days, safetoto, but I have stopped writing because there is no reference material. Then I accidentally found your article. I can refer to a variety of materials, so I think the work I was preparing will work! Thank you for your efforts.

  • very good content

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *