Kosova ile Sırbistan arasındaki gerginlik yükseliyor

Kosova ile Sırbistan arasında son günlerde yükselen gerilim, Sırpların kurdukları barikatlar ve Kosova polisinin baskınlarıyla daha da tırmandı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, son gelişmelerin ardından Ulusal Güvenlik Konseyi‘ni toplama kararı alırken, Avrupa Birliği (AB), NATO ve ABD, Kosova’nın kuzeyinde yaşanan şiddet olaylarına tepki gösterdi.

Kosovalı Sırplar, Kosova polisinin eski Sırp mensubu Dejan Pantic’in gözaltına alınmasının ardından ülkenin kuzeyine barikatlar kurarken, AB’nin Hukukun Üstünlüğü Misyonu (EULEX) ise dün gece devriyesi sırasında saldırıya uğradığını açıkladı.

Öte yandan, Sırbistan Hükümeti Kosova Ofisi Direktörü Petar Petkovic ise Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin Kosova Özel Polis Birliği’nin (ROSU) Gazivode’ye girerek Sırbistan bayraklarını yırttığını açıkladı.

Petkovic, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, AB’nin Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak’ı bu konuda bilgilendirdiğini kaydetti.

NATO, AB ve ABD’den tepki

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, NATO üyesi ülkelerin, EULEX’i hedef alan saldırıları kınadığını bildirdi.

Bu tür saldırıların kabul edilemez olduğunu savunan Lungescu, sorumlulardan hesap sorulması gerektiğini vurguladı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Twitter’dan yaptığı açıklamada, AB’nin, EULEX’e yönelik saldırıları ve Kosova’nın kuzeyindeki şiddet olaylarını tolere etmeyeceğini bildirdi.

Kosovalı Sırplar tarafından kurulan barikatların derhal kaldırılması gerektiğini ifade eden Borrell, sükunetin yeniden sağlanmasının gerekliliğine işaret ederek, “EULEX, Kosova makamları ve KFOR ile koordinasyonu sürdürecektir. Tüm aktörler gerilimin tırmanmasından kaçınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Priştine Büyükelçisi Jeffrey-M-Hovenier ise şiddet olaylarının kabul edilemez olduğunu ve sorumluların adaletin karşısına çıkarılması gerektiğini belirtti.

Kosova’nın kuzeyinde Sırp nüfusun yoğun yaşadığı 4 belediyede 18 Aralık’ta yapılması planlanan erken genel seçimler, iki ülke arasında yeni bir gerilimin yaşanmasına neden oldu.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova’nın söz konusu belediyelerde güvenlik güçlerinin mevcudiyetini artırması üzerine yaşanan şiddet olaylarının ardından, erken yerel seçimlerin, Nisan 2023’e ertelendiğini duyurmuştu.

Sırbistan’dan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova, 100’den fazla ülke tarafından tanınsa da Sırbistan burayı hala kendi toprağı olarak görüyor.

İki ülke arasında, ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci sürdürülüyor.

Balkan News

Read Previous

Uluslararası Balkan Üniversitesi akademik başarısını artırıyor

Read Next

AB ve NATO’dan Kosova’daki şiddet olaylarına tepki