Kosova’nın kuzeyinde yaşanan gerginliğin sonlandırılması adına Priştine ve Belgrad arasında Brüksel’de araç plakalarına yönelik varılan anlaşma bugün uygulanmanaya başlandı.

Varılan anlaşma uyarınca, KFOR birlikleri sabah saatlerinde Jarinje ve Brnjakta farklı noktalara konuşlanmaya başladı.

Ancak, Kosova Polisi Özel Birlikleri, Sırplar tarafından kurulan barikadların tamamen kaldırılmasıyla birlikte bölgeden çekileceğini duyurdu.

Kuzey Mitroviça Belediye Başkanı Milan Radojeviç ise, KFOR askerlerinin geçebilmesi için yolun bir şeridinde bulunan barikadların kaldırıldığını ve  ulaşıma açıldığını söyledi. Radojeviç, bununla Kosova Polisi özel birliklerinin de çekilmeye başlaması gerektiğini ifade etti.

Diğer taraftan, KFOR durumu havadan helikopterlerle de gözlemliyor.

KFOR’un bölgeye konuşmalanmaya başlaması ardından yapılan açıklamada ise, “NATO liderliğindeki KFOR misyonu olarak, Avrupa Birliği arabuluculuğunda düzenlenen müzakereler kapsamında Priştine ile Belgrad arasında yaşanan son gerilimi azaltmaya yönelik anlaşmanın uygulanmasını destekliyoruz. KFOR birlikleri, söz konusu anlaşma ve 1244 sayılı karardan doğan yetkiye uygun olarak, barışçıl bir ortam  ve  tüm toplulukların güvenliğini sağlamak amacıyla bölgede iki hafta kalacaktır” ifadelerine yer verildi.

Her iki tarafın da bölgeden çekilmesi için 16:00’a kadar zamanı mevcut.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Ülke genelinde 265 hız limiti aşımı cezası kesildi

Sonraki Haber

Türkiye’den GKRY ve Yunanistan’a Doğu Akdeniz tepkisi