Kosova ile Karadağ arasındaki Sınır Anlaşması onaylandı

Yaklaşık 3 yıl Kosova’da siyasi gündemi meşgul eden Kosova ile Karadağ arasındaki Sınır Anlaşması onaylandı.

Viyana’da 2015 yılında Kosova ile Karadağ yetkilileri arasında imzalanan söz konusu anlaşma nihayet Kosova meclisi genel kurulunda yapılan oylamada, 80 evet, 11 karşı oy ile kabul edildi.

Kosova ile Karadağ arasında sınır çizgisini belirleyen Sınır anlaşması Yasa tasarısı, 8 saat süren hararetli tartışmaların yapılmasının ardından onaylandı.

Kosova Meclisi’nin gereke geçen dönem gerek ise bu dönem iktidar ile muhakefet milletvekillerini karşı karşıya getiren anlaşma, uluslararası camianın baskılarının son dönemlerde artması üzerine onaylandı.

Muhalefetin göz yaşartıcı bombalarına sahne olan meclis genel kurulu oturumları engellenmesine ve siyasi gerginliklere neden olan Sınır Anlaşması, Avrupa Birliği’nin (AB) Kosova’ya vize muafiyeti verilmesi için iki şarttan biri idi.

Anlaşmanın onaylanması öncesinde konuşan Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, Karadağ Sınır Anlaşması için kullanılan oyun serbest dolaşım ve Kosova’nın Avrupa perspektifi için kullanılan oy olduğunu belirterek, “ Ülkemiz hiçbir şekilde torpak kaybetmeyecektir” dedi.

Kosovaport

Read Previous

Makedonya, bahara karla girdi

Read Next

Yunanistan, sınır kontrolünü sıkılaştırdı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *