Kosova İçişleri Bakanı: Rusya’nın uydusu Sırbistan, Kosova’ya tehdit oluşturuyor

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Sırbistan’ın Rusya’nın uydusu olduğunu ve 2 yıldır Kosova’ya büyük bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyledi.

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, 8 Şubat’ta Avrupa Birliği’nin (AB) Hukukun Üstünlüğü Misyonu Eulex tarafından düzenlenen ödül töreninde Kosova’nın güvenliğine ilişkin konuştu.

Rusya’nın uydusu olan Sırbistan tarafından Kosova’nın güvenliğinin yaklaşık 2 yıldır tehdit edildiğini vurgulayan Bakan Sveçla, Kosova’daki polis memurlarına ve mal varlıklarına bugüne kadar 112 kez saldırı yapıldığına dikkat çekti.

“KARŞILAŞTIĞIMIZ BU ZORLUKLAR TERÖR SALDIRISIYLA DORUĞA ULAŞTI”

Sveçla, Sırbistan’ın Kosova’nın kuzeyindeki tehdidini 24 Eylül 2023 tarihinde yaşanan olayla örnek göstererek, ”Karşılaşmaya devam ettiğimiz bu zorluklar, üç polis memurumuzun Kosova Cumhuriyeti topraklarının derinliklerinde kaçırılması, KFOR askerlerine yönelik vahşi saldırılar ve 24 Eylül’de polis memurunun öldürüldüğü terör saldırısıyla doruğa ulaştı” ifadelerini kullandı. 

EULEX’in Kosova Misyonu Başkanı Giovanni Pietro Barbano ise konuşmasında, söz konusu misyonun uluslararası insan hakları standartlarına uygun bir şekilde güvenlik sağlamayı amaçladığını ifade etti.

Read Previous

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Almanya ve Arnavutluk’u ziyaret edecek

Read Next

Yunanistan’ın askeri harcamaları: Yine çıkmaz sokak mı?