Kosova Hükümeti’nden ekonomiye 87 milyon euro destek

Kosova Başbakanı Avdullah Hoti, Bakanlar Kurulu’nun bugünkü  toplantısını, hükümetin  kuruluşundan bu yana en içerikli  toplantı olarak nitelendi.

Bakanlar Kurulu’nun toplantısının ardından kameraların karşısına çıkan Başbakan Hoti,  “bu toplantıda Ekonomik İyileştirme Paketi kapsamında işletmelerin desteklenmesi için 87 milyon Euro tahsis edilmesine karar verildi. Fonlar mevcut ve Maliye Bakanlığı önümüzdeki günlerde ödemelere devam edecek. ” ifadesini kullandı.

Hoti açıklamasında, “ sağlanan destek,  salgın zamanında olağanüstü bir yardım. Ekim ayının ikinci yarısında ve Kasım ayının başında fonun geri kalanının ekonomiye, iş ve ailelere verdiğimiz 365 milyon Euro’nun  yıl sonuna kadar tahsis edilmesini bekliyorum” dedi.

Mali desteğin  7,5 milyonu, ek olarak sosyal yardım alan ailelere tahsis edileceğini, tarımda destekleri ikiye katlamak için Tarım Bakanlığı’na 12 milyon Euro tahsis edildiğini belirten Başbakan Hoti,  girişimcilik alanına 1 milyon Euro ayırdıklarını açıkladı.

Hoti, “ Zor durumda olan kamu kuruluşlarına da 1 milyon Euro tahsis ettik. Kültürde sanatçılara gidecek 2,5 milyon , Bölgesel Kalkınma Bakanlığına 1 milyon,  Topluluklar  Dairesi’ne daha önce 2 milyon tahsis ettik ve bu sefer bir milyon daha ayırdık. Kadınların istihdamını teşvik etmek için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ajansı’nab1 milyon daha ayırdık” şeklinde açıklamada bulundu.

Kosovaport

Read Previous

Boşnak liderlerden Azerbaycan’a destek

Read Next

BM: İsrail 2020’de Filistinlilere ait 500’den fazla yapıyı yıktı