Kosova Maliye ve  Çalışma  Bakanı Hekuran Murati bugün Hükümet’in 24’üncü  toplantısında Ekonomik Canlanma Paketi’nden dört önlemin uygulanması için 30 milyon Euro tahsis edilmesini önerdi.

Söz konusu önlemler İşletmelerin finansmana erişimlerinin desteklenmesi;  Emeklilere ve ailelere sosyal yardım desteği;  Kültür ve Sporun Desteklenmesi ve  Diasporanın  desteklenmesidir.

Maliye ve  Çalışma  Bakanlığı, işletmelerin finansmana erişiminin desteklenmesi  ile ekonomiyi ve üretimi canlandırmayı, yani garanti tarifelerini sübvanse ederek işletmeleri desteklemeyi ve böylece finansmana erişim sağlamayı amaçlamaktadır.

Sosyal yardım alan emeklilere ve ailelere destek tedbir aracılığıyla, Hükümet sosyal ve emeklilik planlarından yararlananlara 17 milyon Euro tahsis etti. Bu önlemle Maliye Bakanlığı, sosyal yardım alan aileleri emekli maaşının 100 Euro’nun altında kalmayacak şekilde emeklilere ödenek sağlayacak.

Ayrıca, Kültür ve Spora Destek tedbiri ile Hükümet, Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na 5 milyon Euro ayırdı. Bu fonlar geniş spor dallarına, kültürel mirasın korunmasına ve gençlik kültürü desteğine yatırılacak.

Son olarak,  Diaspora Desteği aracılığıyla Hükümet, bu mali yılın sonuna kadar fiziksel olarak sınır kapılarından Kosova’ya giren tüm göçmenler için sınır poliçesinin  azaltılmış maliyetini karşılamak için 5 milyon Euro tahsis etti.

Kosovaport

Önceki Haber

Son 24 saatte 588 yeni vaka, 8 ölü

Sonraki Haber

Bulgaristan’da yeme-içme ve eğlence yerleri işletmecileri protestolara başlıyor