Kosova hükümeti, üç ülkeye yönelik yaptırımları onayladı

Kosovalı yetkililer, füze programı nedeniyle İran’a yaptırım başlatma ve 3’üncü yılında süren kanlı Ukrayna işgalinden dolayı Rusya ve müttefiki Belarus’a yönelik yaptırımları sıkılaştırma yönünde karar aldı.

Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin başkanlığını yaptığı hükümetin kabine toplantısında İran, Rusya ve Belarus’a yönelik yaptırımlar oylandı.

Yeni yaptırımları hükümete sunan Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakan Yardımcısı Liza Gashi, İran’a yönelik müeyyidelerin “nükleer veya balistik füze faaliyetlerine katılan ve İran hükümetine destek sağlayan kişi ve kuruluşları” etkilediğini söyledi.

Bakan Yardımcısı Gashi, Rusya ve Belarus’a yönelik uygulanacak yaptırımların da “Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenlik ve bağımsızlığını tehdit etme ve Rusya’daki ciddi insan hakları ihlalleriyle” ilgili olduğunu vurguladı.

ABD VE AB YAPTIRIMLARINA KATILDI

Kosova, Ukrayna Savaşı’nın başlamasının ardından Rusya’ya uygulanan ABD ve AB yaptırımlarına katılıyor. Hükümetin bugün onayladığı yaptırımlar, AB’nin Rusya’ya yönelik 12. ve 13. yaptırım paketlerini kapsıyor.

Kosova hükümeti, daha önce de Ukrayna’da faaliyet gösteren Rus güvenlik şirketi Wagner grubuna karşı yaptırım uygulama kararı almıştı.

AA

Read Previous

Arnavutluk’ta akaryakıt ve gıda fiyatlarındaki artış protesto edildi

Read Next

BM’nin “kara listeye” aldığı İsrail’in Gazze saldırılarında şu ana kadar 15 binden fazla çocuk öldü