Kosova gaziler derneğinin eski yöneticilerine Lahey’deki mahkemeden 4,5’er yıl hapis

Hollanda’nın Lahey kentindeki özel mahkemede duruşması görülen Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) Savaş Gazileri Derneği eski yöneticileri Hysni Gucati ve Nasim Haradinaj, mahkemenin çalışmalarının gizliliğini ihlalden 4,5’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“Kosova Özel Savcılığı ve Odaları” olarak bilinen Lahey’deki özel mahkemede görülen davada, Gucati ve Haradinaj’a 4,5’er yıl hapis ve 100’er avro para ceza verildi. Gucati ve Haradinaj’ın gözaltında bulunduğu sürenin, toplam hapis cezası süresine dahil olduğu bildirildi.

Böylece, 2011’de kurulan özel mahkeme faaliyete geçmesinden bu yana ilk kez bir davayı karara bağlamış oldu.

Duruşma heyeti, Gucati ve Haradinaj’ın Eylül 2020’de düzenlediği 3 basın toplantısı, 20’den fazla medya açıklaması ve sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla Özel Soruşturma Görev Gücü ve Özel Savcılığın soruşturma ve iç çalışmalarına ilişkin gizli bilgileri ifşa ettiğine karar verdi.

Yüzlerce tanık ve potansiyel tanığın isimlerini içeren ve yasal olarak korunan bilgiler Eylül 2020’de kimliği belirsiz kişilerce UÇK Savaş Gazileri Derneğinin, başkent Priştine’deki ofisine bırakılmıştı.

Sanıkların gizli bilgiyi içeren dokümanlara başkalarının bakmasına, çekim yapmasına, fotoğraf çekmesine, kopyalamasına veya yanlarına almasına ve böylece belgelerin içeriğini kamuoyu ile paylaşmalarına izin verdiği, ayrıca tanıkları ve potansiyel tanıkları korkutma amacıyla alenen “hain”, “ispiyoncu” ve “iş birlikçi” olarak adlandırarak bilgi vermekte çekinmelerini sağladıklarına hükmedildi.

Kararın temyize götürülebileceği kaydedilirken 100’er avroluk cezanın, hükümlüler tarafından Temmuz 2022’ye kadar ödenmesi gerektiği ifade edildi.

Hysni Gucati ve Nasim Haradinaj, 25 Eylül 2020’de Priştine’de gözaltına alınmasının ardından Özel Mahkemenin Lahey’deki gözaltı merkezine götürüldü. Gucati ve Haradinaj, şüpheli sıfatıyla hakim Nicolas Guillou karşısına 29 Eylül ve 1 Ekim 2020’de çıktı, davaları 7 Ekim 2021’de görülmeye başladı, kanıt sunma süreci 3 Şubat 2022’de sona erdi.

Gucati ve Haradinaj’ın yanı sıra eski Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, eski meclis başkanları Kadri Veseli ve Yakup Krasniçi ile Recep Selimi, Salih Mustafa ve Pjeter Shala’nın yer aldığı eski UÇK komutan ve üyelerinden oluşan yetkililer Lahey’deki mahkemede Kosova’daki savaşta (1998-1999) işlendiği öne sürülen savaş suçları sebebiyle tutuklu bulunuyor.

balkangunlugu

Read Previous

Bakan Çavuşoğlu BM kürsüsünden Yunanistan’a tepki gösterdi: Çok sayıda kişinin hayatına mal oldular

Read Next

TRT ve TMV, Arnavutluk’ta “Gençler İçin Gazetecilik” eğitim programı düzenledi