Kosova ev sahipliğinde Türkiye Kosova 1’inci Hukuk Günleri başladı

Türkiye’nin Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Kosova İliria Koleji ile Türkiye Mezunlar Derneği’nin – TÜMED ortaklaşa düzenledikleri Kosova-Türkiye Birinci Hukuk Günleri başladı.

Açılışı Priştine’de gerçekleşen hukuk günlerinin ana teması çocuk istisması ve hakları oldu. Priştine ve Prizren’in ev sahipliğini yaptığı Kosova-Türkiye I.Hukuk Günleri’nin açılışı gerçekleşti. Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İliria Koleji ve Türkiye Mezunlar Derneği ile ortaklaşa düzenlenen Kosova-Türkiye İ.Hukuk Günleri’nin açılışına hukuk alanında uzmanlaşan eğitimciler ve hukuk öğrencileri katıldı. Açılış konuşmalarında hukukun üstünlüğüne vurgu yapıldı.

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Yener Ünver de, ‘biz biliyoruz ki Kosova’nın bayrağında yer alan yıldızlardan birinde de Türk topluluğu simgeleniyor. Kosova’nın kendisi bir yıldız ama bayrağında yıldızlarla simgelediği tüm halkları bir anne şevkatiyle kucakladığını biliyoruz’ ifadelerini kullandı. Ünver ayrıca, iki gün önce Anayasa Mahkemesi kuruluş yıldönümü töreninde yapılan konuşmalarda hukuka ve demokrasiye olan inancın kendisini çok etkilediğine de vurgu yaptı.

TÜMED Derneği Başkanı Cengiz Çesko ise, bugüne kadar çok sayıda faaliyet gerçekleştirdiklerini ve bu faaliyetler ile iki ülke arasında köprü görevi görmekten dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Çesko, Özyeğin Üniversitesi gibi önemli bir yüksek eğitim kurumuyla işbirliği içerisinde böylesine büyük bir organizasyona imza atmanın önemine de vurgu yaptı.

Sempozyuma katılan Kosova Anayasa Mahkemesi Üyesi Altay Suroy, Kosova’da ilk gerçekleşen projenin bundan sonraki ayağının Türkiye’de olacağını ifade etti. Türkiye ve Kosova’dan çok sayıda katılımcının konuşmacı olarak yer aldığı Kosova Türkiye Hukuk Güneleri Priştine ayağında yapılan oturumlarda, Türkiye AB Mülteci Anlaşması, Savaş zamanında çocuk hakları, Suriyeli mülteci çocukların eğitim hakkı, Kosova ve Türkiye’de Çocuk hakları, Kosova Anayasasının işleyişi gibi dünya gündeminden düşmeyen konular hakkında sunum ve tarışmalar gerçekleştirildi.

Kaynak: DHA

Read Previous

İtalya’da 6,5 büyüklüğünde deprem

Read Next

Soyuz kapsülü Dünya’ya döndü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *