Kosova Dışişleri Bakanı vekili Meliza Haradinaj Stublla, İsrail ile diplomatik ilişkilerin kurulmasıyla Sırbistan’ın, Kosova’nın tanınması için yürüttüğü şiddetli kampanyayı kırdıklarını  söyledi.

Başbakan Hoti ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri bakanı Stublla,  Kosova ve İsrail’in resmi olarak tanınmasını tarihi bir an olarak nitelendirerek,  “Bugün Kosova, yalnızca uluslararası öznelliğimizi güçlendirmekle kalmayıp aynı zamanda Kosova’yı tanımayan ve Sırbistan’ın şiddetli kampanyasını bozan ülkeler için her türlü argümanı yıkan tarihi bir an olan abluka düğümlerini ortadan kaldırıyor.  Kosova’yı yüceltmek ve onu Avrupa Birliği’nin (AB)  kaçınılmaz bir parçası haline getirmek için birlikte ve tek ses olmalıyız” dedi.

Haradinaj-Stublla, Amerikan halkına ve devletine   derin minnettarlık ve Kosova Kurtuluş Ordusu’na özgürlük için yaptığı fedakarlık sayesinde  bugün bu anlaşmayı imzalama ayrıcalığına sahip olduklarını kaydetti.

İsrail’in tanımasıyla Kosova2yı dünyada tanıyan ülke sayısı 117’ye yükseldi.

Anlaşma, 1 Şubat’ta Bakan Meliza Haradinaj Stublla’nın yanı sıra İsrail Dışişleri Bakanı Gabriel Aşkenazi tarafından resmi bir törenle imzalandı.

Kosovaport

Önceki Haber

Kosova ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkiler resmileştirildi

Sonraki Haber

Son 24 saatte 440 kişi iyileşti