Kosova Dışişleri Bakanı, Kosova’nın Rusya’ya karşı yaptırımları hakkında konuştu

Kosova Meclisi genel kurulu oturumunda Kosova Dışişleri Bakanlığının başarılarına değinen Bakan  Donika Gërvalla, Kosova’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarından bahsetti.

Kosova’nın,  Ukrayna’daki Rus savaşını cezalandıran tedbirlere katıldığını hatırlatatn Dışişleri bakanı Gërvalla, Hükümetin 23 Mart tarihinde Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlar uygulanması kararını onayladığını belirtti.

Kurti’nin geçmişteki sözlerini “Amelika, Amelika” diyerek anımsatan Gërvalla, stratejik ortaklığın yaptırımlarla kanıtlandığını söyledi.

Eski Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj’dan Kosova’nın dış politika konusunda yeni bir pozisyona ihtiyacı olduğuna dair konuşmasına üzüldüğünü belirten Gërvalla, “ Hoxhaj bize  yeni tanımaların, ne de vize muafiyetinin  ve AB’ye üyeliğin  olmayacağını garanti etti. Bu kararlılığı nereden alıyor” diye sordu.

“Bir rakibimiz Sırbistan var. Kosova çok çalışıyor. 12 aylık çalışma süresince  174 görüşme yapıldı.  52 dışişleri bakanı ile görüşüldü.” Diyen  Gërvalla,  Cumhurbaşkanı  Osmani’nin bir çok devlet başkanıyla görüştüğünü hatırlattı.

Kosovaport

Read Previous

Srebrenitsa’da 12 Nisan 1993 saldırısının kurbanları anıldı

Read Next

Sırbistan’taki Müslüman Boşnaklar, Bursa Büyükşehir Belediyesinin iftar programında buluştu