Kosova Dışişleri Bakanı Gervalla: Sırbistan bizi savaşla tehdit etti

Kosova Dışişleri Bakanı Donika Gervalla, Londra’da düzenlenen Batı Balkanlar Dışişleri Bakanları Zirvesi’nde Sırbistan’ın Kosova’yı savaşla tehdit ettiğini söyledi.

Londradaki zirvede bir konuşmada, Sırbistan’ın Kosova’yı savaşla tehdit ettiğini ve Kosova’nın tehdit altında olan tek ülke olmadığını kaydetti.

Bakan Gervalla, “Kuzey komşumuz Sırbistan, birkaç hafta önce sınırımıza zırhlı araçlar, birlikler ve hatta savaş uçakları göndererek ülkemizi savaşla tehdit etti. Rusya’nın Sırbistan büyükelçisi de birliklere katılarak bu saldırganlığı memnuniyetle karşıladı. Sadece birkaç hafta önce, iki Rus diplomatı ulusal güvenliğimize tehdit oluşturdukları için sınır dışı etmek zorunda kaldık. Sırp milliyetçileri Kosova’yı savaşla tehdit ediyor. Bosna-Hersek’te,1991’de olduğu gibi bölünmeyi kışkırtıyor ve diğer ülkeleri  istikrarsızlaştırmaya çalışıyor. Bunlar münferit olaylar değildir; bunlar, Rusya ve onun temsilcisi Sırbistan tarafından üstlenilen, bölgeyi istikrarsızlaştırmaya yönelik sistematik bir kampanyanın parçasıdır” dedi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Karadağ parlamentosundaki güvensizlik oylaması iptal edildi

Read Next

Antarktika’nın en büyük buzullarından Thwaites’te dramatik değişim olacağı uyarısı