Kosova diasporası 3 milyar euro harcama yaptı

Kosova Merkez Bankası (BQK) Başkanı Fehmi Mehmeti, Kosova’da enflasyonun yaklaşık yüzde 6  oranında  düşmesini beklediklerini açıkladı.

2023 yılının daha olumlu geçeceği öngörüsünde bulunan Mehmeti, Ekonomia Online haber ajansına  verdiği röportajda,  işçi dövizlerindeki değer artışı ve ekonominin büyümesine değinerek öncelikle  3 milyar Euro’dan  fazlasının diaspora gideri olarak hesaplandığını söyledi.

Doğrudan yabancı yatırımların 567 milyon Euro’ya ulaştığını, 1 milyar Euro havale havale edildiğini kaydeden Merkez Bankası başkanı Mehmeti, bu yıl özel ve kamu yatırımlarında artış olduğunu hatırlatarak, özellikle yatırımların artmasında, Kosova Hükümeti tarafından  alınan kararların etkili olduğunu vurguladı.

Mehmeti, “Önümüzdeki yılın ikinci altı ayında her yönüyle olumlu olacağı konusunda çok iyimseriz, enflasyonda düşüş yaşayacağız, tahminimiz yüzde 6’ya düşeceği ve bunun da artışı olumlu etkileyeceği yönünde. Vatandaşların ödeme gücünde ve ardından tüketimde ve diğer birçok faktör de etki edecektir”. ifadelerini kullandı.

Read Previous

Üsküp’te ”2. Balkan STK Buluşması” düzenlendi

Read Next

Sporda 2022 böyle geçti