Kosova, demokraside ilerleme kaydetti

Freedom House, ”Geçiş Dönemindeki Uluslar” raporunu yayınladı.

Freedom House tarafından yayınlanan raporda Kosova’nın ilerleme kaydettiği görüldü.

Demokrasi, özgürlük ve insan hakları konularında araştırmalar yapan sivil toplum örgütü Freedom House tarafından yayınlanan “Geçiş Dönemindeki Uluslar” raporuna göre Kosova demokrasi anlamında az da olsa bir ilerleme kaydetti.

Sırbistan ve Kosova arasında yaşanan gerilimlerin, demokratik ilerlemeyi engellemeye devam ettiği belirtilen raporda, Sırbistan yetkililerin Kosova’nın kendi topraklarında otoritesini sarsmaya devam ettiğinin altı çizildi. Yayınlanan raporda, Kosova geçen yıl 3.25 olan puanını bu yıl 3.29’a yüksetti. Raporda ayrıca Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Alekeksander Vuçiç arasında yapılan müzakerelerde sınıfta kaldıkları yer alıyor.

Raporda, “Sırbistan ile Kosova arasında uzun süredir gergin olan ilişkiler, farklı şekillerde de olsa her iki ülkede de demokratik ilerlemeyi baltalamaya devam etti. Kosova sivil toplumunun toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve etnik bölünmelere ilişkin olumlu politika değişikliklerini gerçekleştirmeye yönelik olağanüstü çabaları, Sırp çoğunluğun bulunduğu Kuzey’de artan şiddetin gölgesinde kaldı” ifadelerine yer verildi.

Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan’da 2023 yaz turizm sezonunu resmen açıldı

Read Next

Cumhurbaşkanı Seçimi’nde yurt dışı ve gümrüklerde oy kullanan seçmen sayısı 1,8 milyona yaklaştı