Kosova Cumhuriyeti İslam Birliği Başkanı Terneva’dan, Vakıflar Genel Müdürlüğüne ziyaret

Kosova Cumhuriyeti İslam Birliği Başkanı Naim Terneva ve beraberindeki heyet, Vakıflar Genel Müdürlüğünü ziyaret etti.

Genel Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Terneva’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Balkan coğrafyasında birçok ecdat yadigarı eserin bulunduğunu anımsatan Ersoy, Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak bu eserlerin ihyasına önem verdiklerini, Priştine’nin, Üsküp’ün, Saraybosna’nın kendileri için İstanbul’dan, Ankara’dan farkı olmadığını belirtti.

Kurdukları kardeşlik köprüsü ile hizmetlerini sürdürdüklerini aktaran Ersoy, “Biz, başta Kosova olmak üzere bu topraklarda yaşayan insanların ideolojisine, dinine, diline, ırkına bakmadan sosyal yardımlarda bulunuyoruz. Bulunmaya da devam edeceğiz. Kosova Cumhuriyeti’ndeki yardıma muhtaç hastaların tedavisi için onları kurucularından olduğumuz Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine getirerek tedavi olmalarını sağladık.” ifadelerini kullandı.

– Son yıllarda birçok iş tamamlandı

Terneva da Türkiye’nin yürüttüğü restorasyon çalışmaları ile Kosova’nın yıkılmak üzere olan eserlerinin ihya edildiğine dikkati çekerek, Kosova’da son 5-6 yıl içerisinde birçok işin tamamlandığını ve yenilerine başlandığını bildirdi.

Yıkılmaya, kaybolmaya yüz tutmuş eserlerin ayağa kaldırılmasından duyduğu memnuniyeti aktaran Terneva, Türkiye’ye ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne teşekkür etti.

– Camilerin ihyası tamamlanacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğünce 2002’den bugüne Cakova-Küçük Medrese, Cakova Hadım Süleyman Ağa Kütüphanesi, İpek Çarşı, Fetih Camii, Mamuşa Saat Kulesi ve Çevre Düzenlemesi, Cakova-Molla Yusuf Camisi, Cakova-Sefa Camisi, Cakova Kusari Camisi, Rahovec-Kuran Kursu ve Surigana Köyü Camisi’nin restorasyonu tamamlandı.

Priştina Alaaddin Camisi, Priştina-Prinaz Camisi ve Cakova Mahmut Paşa Camisi’nin ihyasının ise 2023’te bitirilerek hizmete açılması planlanıyor.

AA

Read Previous

AP’den Hırvatistan’ın Schengen üyeliğine yeşil ışık

Read Next

ABD’nin, Kosova’da Sırp araç plakaları konusunda anlaşma beklentisi