Kosova Cumhurbaşkanlığı Topluluklar Danışma Konseyi Başkanı görüşmelerine devam ediyor

Kosova Cumhurbaşkanlığı Topluluklar Danışma Konseyi Başkanı Dr. Atakan Koro görüşmelerine devam ediyor.

İlk önce Kamu Avukatı ile gerçekleşen görüşmede Kosova’da çoğunluk olmayan toplulukların yaşadığı sorunlar masaya yatırıldı. Çoğunluk olmayan toplulukların kültür, dil, eğitim ve sosyal alanlarda karşılaştığı sıkıntıları aktaran başkan Koro, konsey olarak bunların çözümünde etkin çalıştıklarını ama hukukî açıdan daha fazla öneri ve desteğe ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Sorunları dikkatle dinleyip not alan Kamu Avukatı Naim Qelaj da bu tip sorunların bazılarından haberdar olduklarını, çözüm bulmak için uğraştıklarını, aktarılan diğer sorunların çözümü için de en kısa zamanda çalışmaya başlayacaklarını dile getirdi.

Kamu Avukatı’yla gerçekleşen toplantıdan sonra konsey başkanı Dr. Koro, Boşnak Konsey Koordinasyonu ile bir araya geldi. Topluluklar Danışma Konseyi tarafından ağırlanan Boşnak Konseyi ile gerçekleşen görüşme oldukça samimî bir havada geçti. Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Hırvatistan ve Kuzey Amerika Boşnak konsey üyelerinin yer aldığı görüşmeye TDK Boşnak temsilcileri de eşlik etti.

Topluluklar Danışma Konseyi ile ortak çalışma başlatılması gerektiğini vurgulayan Boşnak Konsey Koordinasyon temsilcileri bu girişimin sadece bölgedeki Boşnaklar’ın değil, çoğunluk olmayan diğer topluluklar için de yararlı olabileceğini belirtti.

Her iki toplantı bu tür işbirliklerinin daha sık ve daha etkin yapılması gerektiği temennisiyle sona erdi.

Kosovaport

Read Previous

Mariya Gabriel: Türkiye komşumuz ve önemli ortağımızdır

Read Next

“Üsküp’teki anaokullarındaki çocukların neredeyse yüzde 50’si DaBT aşısı almadı”