Cumhurbaşkanı Vekili Vjosa Osmani, Kosova ziyaretini gerçekleştirmekte olan Avrupa Birliği’nin Kosova-Sırbistan Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajçak’ı kabul etti.

Osmani ve Lajçak görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Vekili Vjosa Osmani, Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalog sürecinin gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, “karşılıklı tanıma mevcut sınırlarla gerçekleşmelidir. Osmani, “başarı sağlanması adına diyalogda yeni safhanın başlaması gerektiğine inanıyoruz. Kosova’nın statüsü 17 Şubat 2008 tarihinde belirlendi. Bu nedenle topraklarımızın ve Anayasamızın diyaloğun bir parçası olmasına izin veremeyiz. Diyalog sürecinde muhalefetle de çalışacağız. Süreç, AB ve ABD koordinsyonunda yürütülecek. Sırbistan’nın Kosova’da işlediği suçlar için özür dilemesi gerekiyor” dedi.

Avrupa Birliği’nin Kosova-Sırbistan Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajçak ise, diyalog sürecinin sadece bir partinin sorumluluğunda olmaması gerektiğine vurgu yaparak, “AB, Kosova’nın önceliklerini desteklemeye hazır. AB üye ülkeleri, Kosova için oldukça önemli bir konu olan diyalog sürecinin devam etmesini bekliyor. Diyalog sürecinde nerede olduğumuzu, neler başarabildiğimizi ve bundan sonraki adımları görüştük. Diyalog süreci devam etmelidir” dedi.

Kosovaport

Önceki Haber

Son 24 saatte 726 yeni vaka, 7 ölü

Sonraki Haber

2020’de Müslüman karşıtı ırkçı söylemlerde ciddi artış yaşandı