Kosova Cumhurbaşkanı Vekili Vjosa Osmani, Arnavutluk resmi ziyaretine bugün de devam ediyor. Osmani, bugünkü temasları kapsamında Arnavutluk Meclis Başkanı Gramoz Ruçi ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Vekili Vjosa Osmani, Arnavutluk ziyaretinin ikinci gününde Meclis Başkanı Gramoz Ruçi ile görüştü. Osmani, Arnavutluk Meclis Başkanı Ruçi ile görüşmesinde, iki ülke parlamentoları arasındaki iş birliğinin artırılmasının önemine vurgu yaptı.

Osmani, “Avrupa entegrasyonu sürecinde iki ülkenin parlamentoları arasında deneyim paylaşamı olması önemli. Parlamento diplomasisinin geliştirilmesi açısından işbirliği artırılmalı” dedi.

Cumhurbaşkanı Vekili Vjosa Osmani daha sonra, Arnavutluk Meclisinde milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı.

Osmani’nin gündeminde Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalog süreci ile Sırp rejiminin savaş döneminde yaptığı soykırımın cezasız kalmaması vardı. Osmani, “ Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalog süreci henüz tamamlanmış değil.

Kosova, karşılıklı tanıma, toprak bütünlüğü ile egemenliğin korunması için diyaloğu sürdürüyor. Kosova, bize karşı yürüttüğü soykırım politikası nedeniyle artık Sırbistan’ı topraklarıyla ödüllendiremez veya başka tavizler veremez.

Sırbistan özür dilemeli, cezalandırılmalı ve artık ödüllendirilmemelidir. Bu nedenle Arnavutluk Meclisi’nden, Sırbistan’ın Kosova’da yaptığı soykırımı kınayan bir karar almasını talep ediyorum. Bu süreçte tek ses olmalıyız” ifadelerine yer verdi.

Kosovaport

Önceki Haber

AB’deki azınlıkların dil ve kültürlerinin korunması için yasa teklifi istendi

Sonraki Haber

Bulgaristan’da 2020 yılında tarım için 3,1 milyar levanın üzerinde rekor bir mali destek sağlandı