Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Anayasa Mahkemesi’nin,  Avdullah Hoti’yi   yeni hükümeti kurmakla görevlendirmesi ile ilgili adığı kararı hakkındaki açıklaması konusunda yorum yaptı.

Cumhurbaşkanı Thaçi düzenlediği basın toplantısında, Kosova’da demokrasinin olgunlaştığını ve bağımsız kurumların başarılı bir şekilde çalıştığını bir kez daha kanıtladığını söyledi.

Thaçi, siyasi partilerden Kosova kurumlarını hızlı bir şekilde kurmalarını istedi.

“Bugün, Hoti’yi Başbakan adayı olarak önerdiğim kararnamenin değerlendirilmesi için Anayasa mahkemesi tarafından kararnameyi  kabul ettim ve bu sürecin tamamlanmasını memnuniyetle karşılıyorum. Kosova’da demokrasinin olgun olduğu ve bağımsız kurumların başarılı bir şekilde işlev gördüğü bir kez daha kanıtlandı. Şimdi yeni hükümetin kurulmasının yolu  açıldı, umarım istikrar ve kalkınma için bir sayfa olacak ” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Thaçi,  Kosova Anayasası’na saygı gösterilmesinin önemli olduğunu ve bunun devletin işleyişinin temeli olduğunu  vurguladı.

Thaçi,  “her adımda anayasaya tam olarak uymaya özen gösterdim, benim için Kosova anayasasına saygı duymak önemlidir, bu devletimizin ve hükümetimizin işleyişinin temelidir. Yeni hükümetin en kısa zamanda kurulmasını bekliyorum. Siyasi partileri ve adayları sorumluluk almaya davet ediyorum “dedi.

 

Kosovaport.com

Önceki Haber

TBMM Başkanı Şentop’tan Sipahioğlu için taziye mesajı

Sonraki Haber

Norveç’te beyninde tümör bulunan Türk vatandaşı ambulans uçakla Türkiye’ye nakledildi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 + 4 =