Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi, Mogherini ve Vucic ile görüştü

Bugün başlayacak olan Sofya Zirvesi kapsamında Bulgaristan’da bulunan Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, AB Dış Politika ve Güvenlikten Sorumlu Temsilcisi Federica Mogherini ile görüştü.

Görüşmeyi sosyal medyadan duyuran Cumhurbaşkanı Thaçi, “Sofya’da ilk görüşmemi AB Dış Politika ve Güvenlikten Sorumlu Temsilcisi Federica Mogherini ile gerçekleştirdim. Kendisiyle, Kosova’nın Sofya Zirvesi’ne katılmasının önemini ve Kosova’nın Avrupa perspektifini konuştuk. Görüşmemizin gündeminde vize muafiyeti süreci de vardı. Ayrıca, Sırbistan ile ilişkilerin normalleştirilmesinde diyalog sürecinin önemine değindik” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Thaçi, Mogherini görüşmesi kapsamında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile de biraraya geldiğini belirtti.

Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için diyalogun son aşamasının yakın gelecekte başlayacağı konusunda fikir birliğine varıldığı dile getiren Thaçi, bu süreçte AB ve ABD desteğinin olacağını kaydetti.

Kosova Cumhurbaşkanı, “politik ve toplumsal desteğe ihtiyacımız var. Çünkü, sürecin tamamlanmaso Kosova’nın Sırbistan tarafından tanınması ve BM üyeliği anlamına gelmekterdir” dedi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

İlk iftarı sınırdaki Mehmetçik açtı

Read Next

Avrupa Ligi’nin şampiyonu belli oldu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *