Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta sonu Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ile bir araya geldi. Erdoğan’ın telefonda Kosova’nın Kudüs’te elçilik açma kararına tepkisini dile getirmesi üzerine gerçekleşen görüşmede Thaçi, “Emrivaki yapıldı. Bu adım atılmayacak” açıklamasını yaptı. Kararı duyunca üzüldüğünü söyleyen Erdoğan’ın da görüşmede bu kararın Filistinlilere açık bir ihanet olacağını vurguladığı öğrenildi.

Erdoğan, Thaçi ile hafta sonu Vahdettin Köşkü’nde kahvaltıda bir araya geldi. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen telefon görüşmesinin ardından gerçekleşen buluşmanın, Thaçi’nin talebi olduğu kaydedildi.

“AÇIK İHANET OLUR”

Thaçi ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic geçtiğimiz haftalarda ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmüş, Sırbistan’ın İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı, Kosova’nın da İsrail’i tanıyıp, Kudüs’te büyükelçilik açacağı açıklanmıştı.

Milliyet’ten Kıvanç El’in haberine göre; Thaçi’nin telefonda bu görüşmeye dair “İzah etmek istiyorum” dediği, kahvaltının da bu nedenle gerçekleştiği ifade edildi.

Edinilen bilgiye göre, telefon görüşmesinde olduğu gibi Erdoğan yüz yüze görüşmede de Thaçi’ye, bu karara çok üzüldüğünü ve hayretle karşıladığını söyledi.

Kosova’dan böyle bir adım beklemediklerini kaydeden Erdoğan, “Bu karar uluslararası hukuka da Birleşmiş Milletler kararlarına da uygun değil. Filistinlilere de açık bir ihanet olur” görüşünü ifade etti. Erdoğan, Türkiye’nin, Kosova’yı ilk tanıyan ülkeler arasında olduğunu da görüşmede Thaçi’ye hatırlatarak, açıklanan kararları, “iki ülke ilişkilerine zarar verecek bir adım” olarak değerlendirdi.

TRUMP: SIRBİSTAN VE KOSOVA İSRAİL’LE İLİŞKİLERİ DÜZELTECEK

“ADIM ATILMAYACAK”

Konuya dair izahat veren Taçi’nin de, “Bu süreç soğutulacak, adım atılmayacak. Emrivaki yapıldı. Biz oraya Sırbistan ile ilişkilerin düzeltilmesi için gittik. Başka bir tabloyla karşılaşıldı” ifadelerini kullandığı belirtildi. Görüşmede Erdoğan’ın “Vucic’e de söyledim, doğru bir karar değil, onlar da umarım bu karardan vazgeçecek” dediği kaydedildi.

KAYNAK: MİLLİYET GAZETESİ

Önceki Haber

Midilli’deki sığınmacıların çilesi bitmek bilmiyor

Sonraki Haber

Bulgaristan’da kapsamlı nüfus sayımı için 23 bin sayım görevlisi aranıyor