Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi, birkaç ay içinde vizelerin kaldırılacağı inancında

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi,  Brüksel’de Sırbistan Başkanı Aleksandar Vuçiç ile görüşmesinden bir gün sonra basın toplantısı düzenledi. Thaçi,  Kosova’nın vize serbestisi için  gerek ekonomi gerek te tüm diğer kriterleri yerine getirdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı, vize serbestisinin  Kosova’nın tüm insanlarının ve siyasi yelpazenin başarısı olduğunu söyledi.

Thaçi, “Kosova vatandaşlarını bu gibi bir başarı için kutluyorum.  Şimdi herşey netleşti, Kosova  somut adımlarla ilerliyor, bu  bağımsız Kosova devletinin hedefi ve vizyonudur. Dün, Kosova için büyük bir gündü.  Kosova vatandaşları hakkıyla  vize serbestisi için olumlu haberi aldı.  Bu AB’nin Kosova’ya verdiği birşey değildir, bu Kosova’nın tüm vatandaşlarının başarısıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Thaçi, bu vesileyle  gösterdikleri sorumluluk ve yaptıkları iş için Meclis Başkanı Veseli, Başbakan haradinaj, Başbakan yardımcıları Pacolli ve Limaj ve bu süreçte katkıları geçen  herkese teşekkür etti.

Şimdi herkesin geleceğe odaklanması gerektiğini de konuşmasında ifade eden Thaçi,  vizelerin kaldırılması sürecinin  en kısa zamanda tamamlanacağından iyimserliğini  dile getirdi.

Sırbistan ile nihai anlaşmaya varılmasından da konuşan Thaçi,  bu anlaşmanın iki ülke  çıkarından olduğu için bir sonuca varacağından iyimser olduğunu belirterek, “Anlaşma için ümidim var” ifadesini kullandı.

 

Kaynak: Kosovahaber.com

Read Previous

Bir gezegenin yıldız tarafından yutuluşu ilk kez kaydedildi

Read Next

Liderler toplantısından sonuç çıkmadı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *