Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’yı Sırbistan Cumhurbaşkanı Alekandar Vucic ile iş birliği yapmakla suçladı.

Osmani, Sırbistan’ın Kosova’nın egemenliğini reddettiğini ve bu nedenle Arnavutluk’un Açık Balkan inisiyatifi çerçevesinde Sırbistan ile bir arada bulunmaması gerektiğini savundu.

Osmani, “Arnavutluk, Kosova’nın egemen bir devlet olarak muamele görmediği bir inisiyatifi neden kabul ediyor anlamıyorum” dedi. Osmani ayrıca inisiyatifte önemli bir rol üstlenen Vucic’in Kosova’yı günlük bazda istikrarsızlaştırma ve egemenliğini ihlal etmeye çalışan bir devletin lideri olduğuna dikkat çekti.

 Osmani, “Böyle bir şeyin Arnavutluk tarafından desteklenmesi anlaşılır gibi değil. Böyle bir inisiyatifi niçin desteklemeye devam ettikleri, Arnavutluk’a yöneltilmesi gereken bir sual” diye konuştu.

Sırbistan’ın 90’lı yılların zihniyeti ile idare edilmeye devam edildiğini ve Vucic’in Slobodan Miloşeviç’in soykırımcı rejiminin önde gelen bakanlarından biri olduğunu ifade eden Osmani, “Sırbistan, bölgedeki diğer ülkeleri, bilhassa Kosova Cumhuriyeti, Karadağ ve Bosna Hersek’i geçici devletler olarak görmeye devam ediyor” dedi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Yunanistan ana muhalefet lideri Çipras: Türkiye, jeopolitik açıdan kritik güç

Sonraki Haber

HRW: Yunanistan, göçmenleri göçmenlerle sınır dışı ediyor