Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ı kabul etti

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, resmi bir ziyaret için Kosova’ya gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ı kabul etti.

Medyanın sadece fotoğraf çekmesine izin verilen görüşmenin ardından  basına açıklama yapılmadı.

Bu arada Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafından görüşmeye ilişkin  yapılan  basın bildirisinde Cumhurbaşkanı Osmani’nin,  Kosova ve Yunanistan’ın aynı Avrupa-Atlantik değerlerini paylaştığını vurgulayarak, Yunanistan’dan, Kosova’nın  Avrupa Konseyi,  Barış için Ortaklık ve NATO üyeliğini destek olması yanı sıra, Yunanistan’dan,  sadece Kosova devletinin değil, bölgeye de  güvence vermesi talebinde bulunduğu   belirtildi.

Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Osmani, Rusya’nın Kosova, Bosna-Hersek ve Karadağ’daki istikrarı bozucu eğilimlerinin Sırbistan’ı uydusu olarak kullanma tehlikesine değindi.

Görüşmenin  bir kısmı, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığının ardından ortaya çıkan gelişmelere ayrıldı. Cumhurbaşkanı Osmani, Kosova’nın Rusya’ya karşı AB ve ABD yaptırımlarıyla tamamen uyumlu olduğunu yineleyerek, Ukrayna halkına desteğini ifade ederek, Kosova’nın diğer mültecileri barındırmaya da açık olduğu için bu ülkeden bir grup gazeteciye ev sahipliği yaptığını kaydetti.

Bakan Dendias ile yaptığı görüşmede Cumhurbaşkanı Osmani, Kosova Cumhuriyeti’nin Yunanistan’dan bağımsızlığını tanıma kararının yakında resmileşeceği umuduyla daha fazla işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Osmani, ticaret ve ekonomik alışverişin yanı sıra dış politika, turizm, kültür ve diğer karşılıklı çıkar alanlarında işbirliğinin artırılması gereğini vurguladı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Bakan Akar Azerbaycan ve Kosova Savunma Bakanları ile görüştü

Read Next

Bosna Hersek’te 26 yıl önceki derbi dönemin futbolcularıyla yeniden oynandı