Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, Sırp polislerinin istifalarını yorumladı

Kosova’nın kuzeyinde Kosova polisi bünyesinde görev yapan Sırp memurlarının istifa etmelerinin Sırbistan’nın senaryosu olduğunu belirten Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Avrupa Birliği’nin (AB) harekete geçmesi ve Sırbistan’a karşı yaptırımlar uygulamasını talep etti.

Osmani, Sırp memurların  Kosova polisinden son zamanlarda istifa etmesinden Belgrad’daki yetkilileri sorumlu tuttu.

Bu istifalarda Belgrad’ın oluşturduğu strüktürlerinin  gözdağı vererek, şantajının parmağı olduğuna dikkat çeken Osmani, Klina Belediyesine yaptığı ziyaretin  ardından düzenlediği basın toplantısında konuşarak, “İstifalar son an 7’ye  çıkmış. Kurumlarımızın yaptığı incelemelere göre bu, Sırbistan’ın kendilerine yönelik gözdağı ve şantajının bir sonucuydu. Ne yazık ki bu devlet Kosova’ya yönelik açık saldırganlığını sürdürüyor. Kosova’da kendi yasadışı kurumlarıyla entegrasyondan yana olan Sırp vatandaşlarına şantaj yapmaya devam ediyorlar. Bu tür eylemler üzerinde mutabakata varılan anlaşmaların alenen ihlalidir. AB’nin Sırbistan ve Vučić’e karşı Brüksel anlaşmasını ve aynı zamanda uluslararası standartları ihlal etmesi nedeniyle yaptırımlar uygulamasını bekliyorum” dedi.

Osmani, Sırp polisleri üzerindeki baskının paralel yapılarından kaynaklandığını her görüşmemde kendisine  teyit ettilerini belirterek, bu senaryonun yazarının Belgrad olduğunu vurguladı.
Kaynak: Kosovaport

Read Previous

K. Makedonya Uluslararası Maarif Okulu öğrencisi Devlet Yeterlilik Sınavı’nda dereceye girdi

Read Next

Avrupa’da orta ve şiddetli sıcaklık uyarısı