Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, Quint büyükelçileri ile bir araya geldi

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Quint olarak bilinen ABD, Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya’nın Priştine büyükelçilerini kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, toplantıda, Sırbistan ile diyalog, bu yönde atılacak adımlar ve Kosova kurumlarının müttefiklerle devam eden koordinasyonu da dahil olmak üzere ülkedeki son gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Osmani, temel anlaşmanın uygulanmasına ilişkin ek anlaşmanın Kosova Cumhuriyeti Meclisinde onaylanan egemenliğin dokunulmazlığı, toprak bütünlüğü, anayasaya uygunluğu ve devletin işlevselliği ile ilgili ilkeleri dikkate alması gerektiğini vurguladı.

Osmani, Kosova’nın Sırbistan ile diyaloğun yapıcı bir tarafı olmaya devam ettiğini ve ülke lee bölgede barış, güvenlik ve sürdürülebilir refaha katkıda bulunan bir sürece bağlı kalmaya devam ettiğini vurguladı.

Görüşmede, İngiltere Büyükelçisi Nicholas Abbott, Almanya Büyükelçisi Jörn Rohde, İtalya Büyükelçisi Antonello De Riu, Fransa Büyükelçisi Olivier Guérot, ABD Büyükelçi yardımcısı Alyson Grunder ve Aveupa Birliği’nin (AB) Kosova Ofisi Başkanı Tomáš Szunyog hazır bulundu.

Kosovaport

Read Previous

“Bir Medeniyet İzinde Balkanlar” ve “Balkanlardan Tarihe Yansımalar” kitabı Üsküp’te tanıtıldı

Read Next

Sırbistan Ligi’ndeki Novi Pazar-Radnicki maçında depremzede çocuklar için oyuncak toplandı