Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, Pendarovski’den destek istedi

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Üsküp’teki ”Brdo Brijuni Zirvesi“ öncesinde zirvenin ev sahibi Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ile bir görüşme  gerçekleştirdi.

Bu görüşmede Cumhurbaşkanı Osmani, Makedonya ile mükemmel ve istikrarlı ilişkileri sürdürme konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit etti.

Avrupa-Atlantik oluşumlarına entegre olmuş istikrarlı Batı Balkanların tesisi için iki ülkenin ortak bir vizyona sahip olduğunu vurgulayan Osmani, Kosova’nın uluslararası örgütlere üyeliği için Kuzey Makedonya’nın desteğinin devam etmesi gerektiğini vurgulayarak bu ülkeye şimdiye kadar verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Osmani, dost ülkelerin desteğiyle Kosova’nın AB ve NATO üyelik sürecinde önemli ilerlemeler kaydedebileceğini, ülkenin  bu yolda ilerlemesinin bölgede uzun vadeli barış ve istikrara katkı sağladığını belirterek,  Kosova’nın ülkenin kuzeyindeki gerilimi azaltmak için attığı adımlar ve Rusya’nın uydularının istikrarsızlaştırma çabalarına ve organize suç gruplarına karşı ortak bir tepki verilmesi gereği vurgulandı. Cumhurbaşkanları Osmani ile Pendarovski, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri güçlendirmenin önemine vurgu yaparak, bölgesel barış ve istikrarın desteklenmesine yönelik karşılıklı kararlılığı dile getirdi.
Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Fas’ta depremden en çok etkilenen bölgelerde eğitime ara verildi

Read Next

Spasovski: İçişleri Bakanlığı çalışanlarının maaşlarına yüzde 10 zam yapılacak