Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, Kurti’nin Makedonya ziyaretini değerlendirdi

Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin geçenlerde Kuzey Makedonya’nın Arnavut çoğunluklu Kalkandelen şehrine yaptığı ziyareti sonrası oluşan tepkileri yumuşatmaya çalışan Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kalkandelen’de düzenlenen konserde “Büyük Arnavutluk”  haritasının  görünmesini, aşılabilecek ufak bir yanlış anlaşılma olarak değerlendirdi.

Osmani yaptığı açıklamada, Başbakan Albin Kurti’nin geçen Cuma günü Kuzey Makedonya’ya yaptığı ziyaretin yanlış anlaşıldığını söyledi.

Osmani,  Kurti’nin  Kalkandelen’deki destekçileri arasında “Etnik Arnavutluk” bayrağının dalgalandırılmasının organize bir davranış olmadığını, sadece bir yurttaş tarafından yapılan  hareket olduğunu belirtti.

Dragaş Belediyesi ziyareti vesilesiyle düzenlediği basın toplantısında Osmani, Kuzey Makedonya’nın, Kosova’nın en kıymetli komşularından biri olduğuna vurgu yaptı.

Osmani, “Bir yurttaşın davranışı, örgütlü bir şey değil… Toplantılarda organizatörlerden hiç kimse her yurttaşın elinde ne olduğunu kontrol etmiyor ama prensip olarak bu var.” ifadelerini kullandı.


Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Bosna Hersek Savunma Bakanı Helez: Bosna Hersek-Türkiye ilişkileri gıpta edilecek seviyede

Read Next

Türkiye, Yunanistan’da hapse atılan Fransalı gurbetçi için devreye girdi