Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, KFOR Komutanı Ulutaş ile bir araya geldi

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, KFOR Komutanı Tümgeneral Özkan Ulutaş ile bir araya gelerek ülkedeki güvenlik durumunu görüştü.

KFOR’a, Kosova Cumhuriyeti topraklarının tamamında güvenliği garanti altına almak amacıyla bu gücün üçüncü müdahale unsuru olarak sürekli görev alması nedeniyle teşekkür ederek, özellikle, Sırbistan’ın 24 Eylül’deki saldırı eyleminin ardından, Sırbistan sınırında devriye gezen Kosova kurumlarını destekleyen birliklerin eklenmesinden dolayı şükranlarını dile getirdi.

Kosova cumhurbaşkanlığı Ofisi’nce  yapılan yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkan Osmani, Komutan Ulutaş ile yaptığı görüşmede, tüm vatandaşların istikrar ve güvenliğinin yararına, KFOR ile birincil güvenlik ortağı Kosova Polisi arasında devam eden koordinasyonun ve Kosova’daki tüm güvenlik kurumlarıyla koordinasyonun önemini vurguladı.

NATO’ya saldıran Sırp suç çetelerinin maalesef hala özgür olduklarını ve Mayıs ayında KFOR’a saldıranların cezasız kalmasının kötü bir mesaj olduğunu ve Sırbistan’ı yeniden saldırmaya teşvik ettiğini vurgulayan  Cumhurbaşkanı Osmani, Kosova kurumlarının müttefik güçlerle işbirliği içinde Sırbistan’ın olası herhangi bir saldırısını önleyeceğine, böylece ülkede ve bölgede barış ve istikrarın korunacağına olan güveninin tam olduğunu ifade etti.

Görüşmede, Kosova’nın Cumhurbaşkanına ayrıca Mayıs ayında Kosova’nın kuzeyinde yaralanan çok uluslu kuvvete bağlı askerlerin durumu hakkında da bilgi verildi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Gazze’de yarasına dikiş atılan çocuk: Benim suçum ne, İsraillilere ben ne yaptım!

Read Next

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, uzayda “tarih yazmaya” başladı