Kosova Cumhurbaşkanı Vyosa Osmani, NATO üyeliği konusunda strateji geliştirdiklerini açıkladı.

Vaşington merkezli düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nin (Atlantic Council) düzenlediği Front Page adlı programa katılan Kosova Cumhurbaşkanı Vyosa Osmani, Kosova’nın hedefinin NATO üyeliği olduğunu söyledi.

Bu hedefe ulaşmak için Kosova’nın iki strateji geliştirdiğini vurgulayan Osmani, bunlardan ilkinin Kosova Güvenlik Gücü’nün NATO standartlarında bir ordu haline getirilmesi ve Kosova ordusunun Defender Europe 21 gibi NATO tatbikatlarına katılmaya devam etmesi olduğunu ifade etti.

1999’da NATO güçleri Kosova’ya barış gücü gönderirken artık Kosova’nın uluslararası barış misyonlarına katkı sağlayan bir ülke haline geldiğine dikkat çeken Osmani, ikinci stratejilerinin ise NATO üyeleri ile ikili görüşmeler kanalıyla Kosova’nın NATO üyeliğinin sadece Kosova değil tüm bölgenin güvenliği için gerekli olduğu mesajının iletilmesi olacağını ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın ABD’de Kosova’yı en iyi bilenlerden biri olduğunu ve Kosova’nın NATO’ya üyeliğini destekleyen kilit isimlerden biri olduğunu söyleyen Osmani, Biden’ın Kosova’ya uluslararası alanda destek olmaya devam edeceğinden emin olduğunu belirtti. Osmani, Kosova’nın NATO üyeliğinin sadece Kosova’nın değil ABD’nin de başarısı olacağını kaydetti.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Bulgaristan’da 4 yılda hava kirliliği nedeniyle 60 bin kişi öldü

Sonraki Haber

İçişleri Bakanlığı pasaportların geçerlilik süresini 31 Aralık’a kadar uzattı