Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, “Gelenekten Geleceğe” el sanatları sergisini gezdi

“Gelenekten Geleceğe” El Sanatları Sergisi Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu’nun teşrifleriyle Prizren Yunus Emre Enstitüsünde açıldı.

Orkide Kadınlar Derneği organizasyonunda, Prizren Belediyesi ve Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla düzenlenen sergi açılışına, Cumhurbaşkanı Osmani yanı sıra, Kosova Bölgesel Kalkına Bakanı Fikrim Damka, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Recai Yılmaz, Milletvekili  Enis Kervan ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani başarılı ve güzel bir serginin açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Osmani, Prizren’nin somut ve somut olmayan kültürel mirasın tanıtılması ve korunmasına yönelik Orkide Derneğinin yaptığı çalışmaları çok değerli bulduğunu ve bu tür çalışmaların iki ülke arasında var olan güçlü işbirliklerine kültürel anlamda da çok önemli katkı sunacağını sözlerine ekledi.

T.C Prizren Başkonsolosu Celal Doğan ise Kosova’da kadınların her alanda temsil edilmeleri, ekonomik hayatta aktif rol üstlenmelerine önem verdiklerini vurguladı. Doğan, bütün bu gayretlerin iki ülke arasındaki tarihi dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağladığını ifade etti.

Orkide Derneği Başkanı Sevgi Kervan ise “Gelenekten Geleceğe” El Sanatları sergisinde el işi göz nuru çalışmalar ile unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el işlerini ve kadının gücü ve hünerleriyle bütünleştirildiklerini söyledi.

Program aile fotoğrafı ile tamamlandı.

Sergi 18 Ağustos 2023 tarihine kadar Prizren Yunus Emre Enstitüsü çok amaçlı salonunda sanat severler için açık olacaktır.

Kosovaport

Read Previous

Türkiye, Üsküp’teki maçta İtalya’ya yenildi

Read Next

Danimarkalı Müslümanlardan Kur’an-ı Kerim’e saldırılara karşı “uzun vadeli adımlar atılsın” çağrısı