Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, cinsel şiddet suçları için daha sert cezalar talep etti

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Priştine’de 11 yaşındaki bir kız çocuğunun  beş kişi tarafından cinsel istismara maruz kalmasına sert tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Osmani, olayın titizlikle incelenmesi ve faillerinin derhal gerekli cezayı almaları gerektiğini ifade etti.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bu tür suçlar için cezaları daha da sertleştiren yasal değişikliklere gidilmesi gereğine de dikkat çeken Osmani şu ifadelere yer verdi:

“11 yaşındaki bir çocuğuna yapılan  insanlık dışı cinsel istismar karşısında şok oldum. Olayın titizlikle incelenmesi ve suçun faillerine kanun önünde hesap sorulmasını talep ediyorum. Yasalar, özellikle şiddetin hedefinin çocuklar olduğu bu tür durumlarda, bu tür suçluların her birine karşı daha sert olmalıdır. Kız çocuklarına ve kadınlara yönelik her türlü şiddetin yanı sıra cinsel şiddet, herkes için tehdit  ve toplumumuzda ciddi bir yara oluşturmaktadır. Ülkemizin kız çocukları ve kadınlar için güvensiz bir yer olmasına izin vermemeliyiz. Ne yazık ki yıllardır bazı davalarda kadın ve erkeğin eşitsiz muameleye maruz kaldığını, failin değil mağdurun suçladığını ve hatta kanunun öngördüğünden bile daha düşük cezaları olan davaları gördük. Bu durum sadece istismarcıları cesaretlendirdi. Bu nedenle adalet kurumlarından yargı kararlarında cinsiyetçiliği ve eşitsizliği tamamen ortadan kaldırmalarını, güvenlik kurumlarından da şiddet mağduru kız çocukları ile kadınlara yönelik koruma düzeyinin artırılmasını rica ediyorum. Ayrıca, tecavüzcüler için cezaları daha da sertleştiren yasal değişikliklere geçme zamanıdır. Tüm çocukların onurlu bir çocukluk geçirmesini sağlamak ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti ortadan kaldırmak ortak sorumluluğumuzdur.”

Kosovaport

Read Previous

Sırbistan Başbakanı Brnabic: “Yeni hükümetin önceliği Kosova ve enerji krizi”

Read Next

Dodik’ten, Dışişleri Bakanı Turkovic’i görevden alma girişimi